gündem

iş güvenliği4 maç8 seo5 instagram9 Antalyadan Kışın Uçuşların başlaması1 3. Havalimanı battı mı1 Uçak modelleri1 F16 Fighting Falcon1 pasaport1 sanatgücüm1 Yeni Thy lego 2 güvenlik videosu2 uçak yolculuğu1 pilotlar arasında çıkışta bekliyorum polemiği5 kedi maması1 fal1 Uçaklarda tahta oyuncak dağıtılması4 uçakta doğan çocuklar dünya vatandaşı olur mu3 Thy’nin istanbul havalimanına ortak olması2 dolgu topuk1 televizyon2 köpek1 radyo1 Skiplagged1 Cep telefonunu açık bırakana sghm’den büyük ceza kararı1 gluten1 Tassa’nın yeni yıl hediyesi3 astropay1 karadeniz türküleri1 İnstagram fenomeni türk kadın pilotlar6 Thy Super Bowl 2019 Reklamı1 instagram beğeni satın alma1 para kazandıran ek işler2 melbet1 Doç. Dr. Burhan özalp1 Gaye eren1 mücevher1 Hava sen’in zaferi1 bahis6 Kabin ekibiyle tartışana shgm’den ceza2 Uçuş öncesi müzik2 Sendika Dayanışma Aidatı sorunu1 Havari1 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun2 Isl mesai açılış saatleri3 iskandinav ülkeleri1 mezat1 Avg Antivirüs1 gta 51 stilist1 Forklift1 futbolcu1 alan nöbetinde pubg mobile oynamak7 uçak biletlerinin anlık değişmesi2 antika3 çin takvimi1 sözcü2 css1 Hostes maaşları1 turunç1 java1 Schengen hakkında1 7161 Sayılı Kanun1 2019 temettü2 johannesburg’da ekibin soyulması1 elektrikçi2 hızlı bilet1 avrupa turu3 Duvar kağıdı2 tütsü2 Elbise2 3 mart ‘ta taşınıyoruz2 Thy 2019 Hedefleri1 Atatürk Havalimanı’nda alkol testi1 Havasen olağan üstü genel kurulu1 ‘Deli Mayk’ ın Emekli olması1 anime1 26. Dönem Toplu iş sözleşmesi2 araç kiralama3 flashresim1 internet5 nettacompany1 ben senden çok uçmuşumdur be diyen yolcu1 Bu yollarda çok mal taşıdım1 iddiaya girmek1 bahse girmek1 TK7160’ta insanlığın ölüşü1 Pegasus Pilot Yetiştirme Programı1 mehmet kandil1 yorum2 gezi rehberi1 eczacılık1 Biolojik Saat6 aktar2 playstation5 güncel alım ilanlari17 aman emmoğlu1 100 yıllık kabin ekibi üniformalari1 Istanbul havalimanı bitiş tarihi 20281 Istanbul havalimanını su basması1 Thy pilotunun telsizi açık unutması1
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Yıllık İzinde Festivale

Evet yıllık izinler açıklandı.. Büyük bir çoğunluk kara kara düşünüyor izinde ne yapsam diye.Eğer şu %6’dan %1’e indirilen yaz (haziran-temmuz-ağustos) kotasında kalan şanslı 100 kişiden bir değilseniz ve önceden programınız yoksa işte size dünyanın en ünlü festivallerinin listesi.

>La Tomatina (Domates) Festivali- İspanya


1944 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden Domates festivalinin, nasıl ve neden ortaya çıktığı bilinmiyor. Festival, İspanya’nın Buñol şehrinde, her Ağustos ayının son Çarşamba günleri yapılıyor. Festival haftası konserler, geçitler gibi pek çok eğlence yapıldıktan sonra domates savaşı başlıyor.


Her yıl ortalama 30,00 kişinin katıldığı festival kamyonların şehir meydanına Plaza del Pueblo getirdiği domateslerle başlıyor. Ve başladığı zaman herkes ‘tek’ . Bu olayı ciddiye alan güçlü arkadaşlar için yanınızda gözlük götürmenizde fayda var.Atışmalar bir ila iki saatin arasında her an bitebilir,bitiş zili çaldığı zaman domates atmak yasaktır.


Mardi Gras (Fat Tuesday) Festivali- FransaYemek yemeyi sevenler için Dünya’nın en iyi festivali ünvanına sahiptir. Hristiyan inancındaki Büyük Perhiz diye adlandırılan, bir nevi 40 günlük oruç öncesindeki son Salı, yani her sene 2 Şubat ile 9 Mart arasındaki bir salı günü, insanların istediklerini tıka basa yedikleri bir festival olarak yüz yıllar önce Fransa’da ortaya çıkmıştır. Bu sene 2018 yılı için tarih 13 şubat salı’dır.


Fakat günümüzde, ortaya çıkış amacından bir hayli sapmıştır. Şu anda bu festivali ilginç kılan şey festivaldeki boncuktan kolyelerdir.Hayli renkli geçiti olan festivale gitmek için aylar önceden yer ayırtmanız şart

Festival Web sitesi


Rio Karnavalı – Brezilya


Dünya’nın en popüler ve tartışmasız en iyi festivali Rio de Janerio… Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken festival olur kendileri.

Yüzyıllardır düzenlenmekte olan Rio Festivali, Büyük Perhiz’den önce kutlanır ve aslında samba okullarının SambaDrome’dan birer geçişleri ile görsel şölen sunmaktadır. Dans, müzik ve şovların 1 hafta boyunca gece-gündüz devam eder.

Fakat günümüzde bölgesel bir faaliyet olmaktan çıkmış ve her yıl milyonlarca turist çeken festival haline gelmiştir. Özellikle karnavalın geçiş töreni, bu törendeki dansçılar ve giydikleri ilginç kıyafetler dünyanın dört bir yanından insanları buraya toplamaktadır.sanılanın aksine bu festival boyunca rio turistler için güvenlidir.2012 yılında beş milyon turistin geldiği şehirde festival süresince herhangi bir büyük suç işlenmemiştir.

Festival bu sene 9 Şubat Cuma günü başlayıp 14 Şubat salı günü sona erecektir.Gitmişken Copacabana, Ipanema ve Leblon’da görülebilecek popüler yerler arasında.

Rio Karnavalı Web sitesi

Holi Festivali- HindistanGelelim Dünya’nın en renkli festivaline. Hindistan‘a özgü bir festival olan Holi festivali, Dünya’daki en renkli festivallerden biri desek yanlış olmaz. Mart ayında, baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılan bu festivalde, insanlar vücutlarına renkli toz boyaları sürüp, Hint müzikleri eşliğinde eğleniyorlar.

Bu yıl 1 mart perşembe günü başlayacak olan festivale Bombey ve Delhi’den katılmak mümkün.
Tabi hindistanın durumunu bilenler için tek bir bayan bu kalabalıkta büyük sıkıntılar yaşıyabileceginden yanınızda mutlaka birisinin bulunması tavsiye ediliyor.

Çok eski bir geçmişi olan bu festival, neredeyse Dünya’nın her yerinde kutlanmaktadır. Hatta geçen yıl ilk defa İstanbul’da da düzenlendi

Festival'in Web Sitesi

Festvialin istanbul Şubesi

Peynir Yuvarlama Festivali (Cheese Rolling Festival)-İngiltere


Dünya’daki en ilginç festivaller listesinin başını çeken bir festival Peynir Yuvarlama Festivali. İngiltere‘nin Gloucester bölgesindeki Cooper’s tepesinde gerçekleştirilen peynir yakalama yarışı, yaklaşık 200 yıllık bir gelenek.

Her yıl 25 Mayıs’ta dik ve uzun bir tepenin başından tekerlek biçimindeki Double Gloucester peyniri, aşağıya doğru yuvarlanıyor ve arkasından yüzlerce insan, tepeden aşağıya koşarak daha doğrusu yuvarlanarak peyniri yakalamaya çalışıyor.

ciddi sakatlanmaların olduğu festivalde olurda birinci olursanız büyük bir ödül beklemeyin,birinciye sadece 4 kiloluk f Double Gloucester peyniri hediye ediliyor.

Boğa Festivali (Running of The Bulls) -İspanyaNeredeyse tüm Dünya’da bilinen boğaların sokakta koştuğu festival olan Running of the Bulls Festivali, İspanya’nın Pamplona şehrinde her yıl 6-14 Temmuz arasında düzenleniyor. Festival süresince bir çok eğlence ve etkinlikler de organize ediliyor.

Fakat bu festivali özel kılan şey, ünlü boğa koşusudur. Belirli bir sokağın başından boğalar salınır ve sokaklarda insanları kovalamaya başlarlar. Her yıl haberlerde de alışık olduğumuz ve gördüğümüz üzere, bu kovalamaca esnasında onlarca kişi yaralanmakta, kimi zaman ise ölümler gerçekleşmektedir. O yüzden dikkat…!

Bu festivalin giyinme kuralları olarak beyaz bir giysi uzerine bir adet belinize ve bir adet boynunuza takabileceğiniz fular ile katılım sağlıyabilirsiniz.

Boğa Koşusu İçin Tur

Songkran Water Festival- TaylandAsya’nın bu en eğlenceli tatili, 13-15 Nisan tarihleri arasında kutlanıyor. Geleneksel yılbaşı festivalinde, insanlar ellerindeki su dolu kovalar veya su tabancalarıyla sokaklara dökülüp su savaşı yapıyorlar. Kimisi işi abartıp su dolu tankların olduğu kamyonetlerle şehri gezip, önlerine kim çıkarsa arabadan hortumla veya kovalarla suyu başlarından aşağı döküyor.

Kaos ve eğlencenin bir arada olduğu bir festivaldir. Sadece su sıkmak ve herkesi ıslatmakla kalmayıp; beyaz pudraları yakaladıklarının yüzlerine sürüyorlar. Tabi bu oldukça ilginç sahnelerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Dünyanın en büyük su savaşlarına sahne olan Songkran, sadece insanların gelen geçeni ıslattığı bir festival değil elbette. Yeni yıl döneminde tapınakların ve Budha heykellerinin temizlenip, yıkanması bu festivalin bir parçası. Kutsal ritüeller eşliğinde yapılan bu temizleme geleneğinin, günümüzdeki popüler yansıması ise insanların bu günü, bir parti ve eğlenceye dönüştürmüş olması.

Oktoberfest-AlmanyaBilinenin aksine, Oktoberfest – veya yerel halkın deyimiyle ‘Wiesn’ – bir bira festivali değil, Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve eşi Saksonya-Hildburghausen Prensesi Therese’nin evliliklerinin yıl dönümü kutlamasıdır. Aşk kuşları 1810’da dünya evine girince, kraliyet ailesi olayı o altın renkli sıvının tek bir damlasının bile dökülmediği halka açık bir parti ile kutladı!

Bugün Münih kentinde düzenlenen ve totalde 6 milyon kişinin katıldığı bir festivaldir.
Oktoberfest geleneksel olarak Ekim ayının ilk Pazar gününü de içine alacak şekilde 16 gün sürüyor. Festival, genellikle Almanlarca kısaca “d’ Wiesn” ya da “d’Waasn” olarak söylenen Theresienwiese’de yapılıyor.

Festivalin en önemli özelliği tabii ki biradır ve her sene festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar, Almanlar bu duruma “O’zapft is!” ki bu Bavyeraca “Çeşme açıldı” demektir.

Bu VIB’ler (Çok Önemli Biralar) yalnızca partiye özel olmakla birlikte, aynı zamanda da sağlam çarpar. Klasik 1 litrelik bira bardaklarında servis edilen ortalama Oktoberfestbier %6’lık alkol oranına sahiptir ve bu da, bu altın-kehribar rengi biraları içtiğiniz ortalama biralardan daha güçlü yapar. Yine de, geçen yıl satın alınan 6,4 milyon litre düşünüldüğünde, burada tüketilen biralar bir olimpik yüzme havuzunu rahatça doldurur.

çadırlar birkaç tanedir ve içlerinde bolca yemek ve bira servis edilir.Yemekler çadıra göre değişir ve bazılarında, mesela Käfer çadırı gibi, daha lüks çadırlarda şarküteri tabağından tutun, ödeğe kadar kocaman tabaklar halinde verilir.