gündem

forex1 AtlasGlobal’in alım ilanları1 İstanbul havalimanında kaç işçi öldü1 Huawei1 ps41 Franz Kafka1 Dönüşüm1 botanik ecza1 filmizleseyret1 kıbrıs1 çilingir1 hilton1 mersin1 Cengiz ateş1 summet cem1 playstation4 Gaz çıkaran yolcu yüzünden inen uçak1 avrupa turu1 dizilistem1 what1 İzmir Adnan Menderes Havalimanı2 Aegean Airlines1 Corendon Airlines1 Borajet Havayolları1 Onur Air1 Atlasglobal1 özel durumlu yolcu2 Pegasus havayollarının kabin memuru araması2 kefir1 Bulut Akacan1 Doppler Etkisi3 Thy kabinde görevden alınmalar4 Concorde3 kol saati4 Kabin memurluğu mülakat deneyimi vlog2 whatsapp1 kızlar3 Telefon takip2 dental2 ingilizce öğrenmek isteyenlere tavsiyeler9 yüksek lisans2 kurul mülakatı1 3. havalimanı iş başvurusu1 İngilizce mülakat’ta nelere dikkat etmeli1 Apronda uçak tarafından ezilen yolcu1 ayakkabı3 maç4 ihanet2 seo4 Yılbaşına uçakta girmek2 sürücü kursu2 uçucusözlük sansür uygulaması3 ekolayzır6 Biolojik Saat5 instagram7 internet4 Burçlar hostes olursa2 islami evlilik1 3. havalimanın yeni adı1 iga2 telefon takip programı1 iş güvenliği2 tırnak insan kabuğudur3 yorum1 organizasyon4 lazer epilasyon4 İlk Türbanlı Pilot Adayi3 teff tohumlu çay2 logiw1 dolar3 Turkish Airlines Journey A Ridley Scott Film1 aktar1 kokpit1 Grommet1 Fairing1 İstanbul Havalimanı otobüs hatları ve durakları1 İhaleye çıkan maden sahaları1 oktay sinanoğlu1 uçak korkusu2 sanal ofis2 takipçi2 uydu3 telefon dinleme programı2 internet servisi en iyi havayolu1 kesinti bilgisi4 instagram beğeni1 THY çalışanlarına ek zam7 Türk savaş uçağı Tai TFX2 O uçağın koltukları neden söküldü3 Bozuk yürüyen banttaki düşme tehlikesi4 Qatar airways kabin memuru ilanı3 alan nöbetinde pubg mobile oynamak6 II. Pilot adayı kriterlerinin sürekli düşmesi6 Gurbetçi yolcu7 30.000 tl uçak bileti alana verilen kulaklık4 Bebeğin hayatını kurtaran kabin memuru6 fenerbahçede 3 kadro dışı4 Türk hava yolları Lego Emniyet Filmi3 Uçağı temizleyen thy ekibi3 Yeni havalimanının açılışının ertelenmesi3
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Yıllık İzinde Festivale

Evet yıllık izinler açıklandı.. Büyük bir çoğunluk kara kara düşünüyor izinde ne yapsam diye.Eğer şu %6’dan %1’e indirilen yaz (haziran-temmuz-ağustos) kotasında kalan şanslı 100 kişiden bir değilseniz ve önceden programınız yoksa işte size dünyanın en ünlü festivallerinin listesi.

>La Tomatina (Domates) Festivali- İspanya


1944 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden Domates festivalinin, nasıl ve neden ortaya çıktığı bilinmiyor. Festival, İspanya’nın Buñol şehrinde, her Ağustos ayının son Çarşamba günleri yapılıyor. Festival haftası konserler, geçitler gibi pek çok eğlence yapıldıktan sonra domates savaşı başlıyor.


Her yıl ortalama 30,00 kişinin katıldığı festival kamyonların şehir meydanına Plaza del Pueblo getirdiği domateslerle başlıyor. Ve başladığı zaman herkes ‘tek’ . Bu olayı ciddiye alan güçlü arkadaşlar için yanınızda gözlük götürmenizde fayda var.Atışmalar bir ila iki saatin arasında her an bitebilir,bitiş zili çaldığı zaman domates atmak yasaktır.


Mardi Gras (Fat Tuesday) Festivali- FransaYemek yemeyi sevenler için Dünya’nın en iyi festivali ünvanına sahiptir. Hristiyan inancındaki Büyük Perhiz diye adlandırılan, bir nevi 40 günlük oruç öncesindeki son Salı, yani her sene 2 Şubat ile 9 Mart arasındaki bir salı günü, insanların istediklerini tıka basa yedikleri bir festival olarak yüz yıllar önce Fransa’da ortaya çıkmıştır. Bu sene 2018 yılı için tarih 13 şubat salı’dır.


Fakat günümüzde, ortaya çıkış amacından bir hayli sapmıştır. Şu anda bu festivali ilginç kılan şey festivaldeki boncuktan kolyelerdir.Hayli renkli geçiti olan festivale gitmek için aylar önceden yer ayırtmanız şart

Festival Web sitesi


Rio Karnavalı – Brezilya


Dünya’nın en popüler ve tartışmasız en iyi festivali Rio de Janerio… Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken festival olur kendileri.

Yüzyıllardır düzenlenmekte olan Rio Festivali, Büyük Perhiz’den önce kutlanır ve aslında samba okullarının SambaDrome’dan birer geçişleri ile görsel şölen sunmaktadır. Dans, müzik ve şovların 1 hafta boyunca gece-gündüz devam eder.

Fakat günümüzde bölgesel bir faaliyet olmaktan çıkmış ve her yıl milyonlarca turist çeken festival haline gelmiştir. Özellikle karnavalın geçiş töreni, bu törendeki dansçılar ve giydikleri ilginç kıyafetler dünyanın dört bir yanından insanları buraya toplamaktadır.sanılanın aksine bu festival boyunca rio turistler için güvenlidir.2012 yılında beş milyon turistin geldiği şehirde festival süresince herhangi bir büyük suç işlenmemiştir.

Festival bu sene 9 Şubat Cuma günü başlayıp 14 Şubat salı günü sona erecektir.Gitmişken Copacabana, Ipanema ve Leblon’da görülebilecek popüler yerler arasında.

Rio Karnavalı Web sitesi

Holi Festivali- HindistanGelelim Dünya’nın en renkli festivaline. Hindistan‘a özgü bir festival olan Holi festivali, Dünya’daki en renkli festivallerden biri desek yanlış olmaz. Mart ayında, baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılan bu festivalde, insanlar vücutlarına renkli toz boyaları sürüp, Hint müzikleri eşliğinde eğleniyorlar.

Bu yıl 1 mart perşembe günü başlayacak olan festivale Bombey ve Delhi’den katılmak mümkün.
Tabi hindistanın durumunu bilenler için tek bir bayan bu kalabalıkta büyük sıkıntılar yaşıyabileceginden yanınızda mutlaka birisinin bulunması tavsiye ediliyor.

Çok eski bir geçmişi olan bu festival, neredeyse Dünya’nın her yerinde kutlanmaktadır. Hatta geçen yıl ilk defa İstanbul’da da düzenlendi

Festival'in Web Sitesi

Festvialin istanbul Şubesi

Peynir Yuvarlama Festivali (Cheese Rolling Festival)-İngiltere


Dünya’daki en ilginç festivaller listesinin başını çeken bir festival Peynir Yuvarlama Festivali. İngiltere‘nin Gloucester bölgesindeki Cooper’s tepesinde gerçekleştirilen peynir yakalama yarışı, yaklaşık 200 yıllık bir gelenek.

Her yıl 25 Mayıs’ta dik ve uzun bir tepenin başından tekerlek biçimindeki Double Gloucester peyniri, aşağıya doğru yuvarlanıyor ve arkasından yüzlerce insan, tepeden aşağıya koşarak daha doğrusu yuvarlanarak peyniri yakalamaya çalışıyor.

ciddi sakatlanmaların olduğu festivalde olurda birinci olursanız büyük bir ödül beklemeyin,birinciye sadece 4 kiloluk f Double Gloucester peyniri hediye ediliyor.

Boğa Festivali (Running of The Bulls) -İspanyaNeredeyse tüm Dünya’da bilinen boğaların sokakta koştuğu festival olan Running of the Bulls Festivali, İspanya’nın Pamplona şehrinde her yıl 6-14 Temmuz arasında düzenleniyor. Festival süresince bir çok eğlence ve etkinlikler de organize ediliyor.

Fakat bu festivali özel kılan şey, ünlü boğa koşusudur. Belirli bir sokağın başından boğalar salınır ve sokaklarda insanları kovalamaya başlarlar. Her yıl haberlerde de alışık olduğumuz ve gördüğümüz üzere, bu kovalamaca esnasında onlarca kişi yaralanmakta, kimi zaman ise ölümler gerçekleşmektedir. O yüzden dikkat…!

Bu festivalin giyinme kuralları olarak beyaz bir giysi uzerine bir adet belinize ve bir adet boynunuza takabileceğiniz fular ile katılım sağlıyabilirsiniz.

Boğa Koşusu İçin Tur

Songkran Water Festival- TaylandAsya’nın bu en eğlenceli tatili, 13-15 Nisan tarihleri arasında kutlanıyor. Geleneksel yılbaşı festivalinde, insanlar ellerindeki su dolu kovalar veya su tabancalarıyla sokaklara dökülüp su savaşı yapıyorlar. Kimisi işi abartıp su dolu tankların olduğu kamyonetlerle şehri gezip, önlerine kim çıkarsa arabadan hortumla veya kovalarla suyu başlarından aşağı döküyor.

Kaos ve eğlencenin bir arada olduğu bir festivaldir. Sadece su sıkmak ve herkesi ıslatmakla kalmayıp; beyaz pudraları yakaladıklarının yüzlerine sürüyorlar. Tabi bu oldukça ilginç sahnelerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Dünyanın en büyük su savaşlarına sahne olan Songkran, sadece insanların gelen geçeni ıslattığı bir festival değil elbette. Yeni yıl döneminde tapınakların ve Budha heykellerinin temizlenip, yıkanması bu festivalin bir parçası. Kutsal ritüeller eşliğinde yapılan bu temizleme geleneğinin, günümüzdeki popüler yansıması ise insanların bu günü, bir parti ve eğlenceye dönüştürmüş olması.

Oktoberfest-AlmanyaBilinenin aksine, Oktoberfest – veya yerel halkın deyimiyle ‘Wiesn’ – bir bira festivali değil, Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve eşi Saksonya-Hildburghausen Prensesi Therese’nin evliliklerinin yıl dönümü kutlamasıdır. Aşk kuşları 1810’da dünya evine girince, kraliyet ailesi olayı o altın renkli sıvının tek bir damlasının bile dökülmediği halka açık bir parti ile kutladı!

Bugün Münih kentinde düzenlenen ve totalde 6 milyon kişinin katıldığı bir festivaldir.
Oktoberfest geleneksel olarak Ekim ayının ilk Pazar gününü de içine alacak şekilde 16 gün sürüyor. Festival, genellikle Almanlarca kısaca “d’ Wiesn” ya da “d’Waasn” olarak söylenen Theresienwiese’de yapılıyor.

Festivalin en önemli özelliği tabii ki biradır ve her sene festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar, Almanlar bu duruma “O’zapft is!” ki bu Bavyeraca “Çeşme açıldı” demektir.

Bu VIB’ler (Çok Önemli Biralar) yalnızca partiye özel olmakla birlikte, aynı zamanda da sağlam çarpar. Klasik 1 litrelik bira bardaklarında servis edilen ortalama Oktoberfestbier %6’lık alkol oranına sahiptir ve bu da, bu altın-kehribar rengi biraları içtiğiniz ortalama biralardan daha güçlü yapar. Yine de, geçen yıl satın alınan 6,4 milyon litre düşünüldüğünde, burada tüketilen biralar bir olimpik yüzme havuzunu rahatça doldurur.

çadırlar birkaç tanedir ve içlerinde bolca yemek ve bira servis edilir.Yemekler çadıra göre değişir ve bazılarında, mesela Käfer çadırı gibi, daha lüks çadırlarda şarküteri tabağından tutun, ödeğe kadar kocaman tabaklar halinde verilir.

UçucuSözlük

FREE
VIEW