gündem

kabin memuru16 Kabin memuru sayısı 20 bine çıkacak1 Hostese ve yolculara şarap şişesiyle saldıran yolcu1 Türk Hava Yolları Uçaklarının isim Listesi1 çin pilot borsası1 Uçucuların isyanı6 Ambulift2 Yaz sezonunun sert geçecek olması8 Tgs Personeline Pass Bilet Hakkı2 hiçbir şeyin eskisi gibi olmaması2 emirates’in ultra lüks suitleri3 Kabin ısısının 23 derece olması5 hava sen 1. genel kurul toplantısı2 Solo türk gösterisi1 Kinetozis1 Landing card2 Kabin hizmetlerinin yıllardır amir yapmaması2 Sunexpress’in yeni menüsü2 Thy yönetiminin işçi bayramını kutlamaması3 Pegasus havayollarının kabin memuru araması1 Hürkuş Göklerdeki Kahraman1 Home check in1 Şikayet Var sitesindeki kabin memuru şikayetleri4 Bebeğin hayatını kurtaran kabin memuru1 Yeni relax setler1 Wow havayolları ilginç kampanyası1 Sabiha Gökçen1 Notam1 Roster uygulamasından tebliğ almak2 Thy 23 nisan videosu1 Odyometri1 Uçuş ve radrasyon1 Batıya giden uçakların daha hızlı gitmesi1 Ivr2 Ecac1 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü2 Yurt dışı anlaşmalı Oteller listesi1 jetlag1 Varşova konvansiyonu1 En pahalı thy bileti2 İskender çarkçı için verilen ihraç kararı2 Bilal Ekşi Gelin Pilot Olalım2 Tripadvisor Dünyanın En Iyi Havayolu1 Hava Sen üyelerinin işten çıkarılması2 Yeni üniforma5 Lufthansa Grevi1 16 kilo eroinle yakalanan kabin memuru1 aerotoksik sendrom1 uçucusözlük mobil uygulama6 ünlü iş adamının evliliğini bitiren uçuş görevlisi1 Ettore Bilotta1 Hava iş çağrı merkezi2 itü havacılık günleri1 Yeni havalimanı yönetiminin turuncu taksilerle anlaşması1 Türk Hava Yolları Kabin Memuru Alımı4 Pegasus havayollarının k&acircr payı dağıtmaması1 Steril Kokpit1 Corendon Airlines Yeni Güvenlik Videosu1 wet lease1 HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ BöLüMü1 10 bininci 7371 Arfaa1 Şimdi renkler uçuyor sergisi1 Kabinin Kraliçesi2 Hava sen basın bildirisi1 Yorgunluk İçin Mecliste Verilen Soru önergesi1 buta airways3 Havacılık Tarihinin En Uzun Uçuşu1 Thy voleybol takımının birinci lig’e yükselmesi1 Paris1 Tk cadde1 Türk savaş uçağı Tai TFX1 Dünya Pilotlar Günü2 air india twitter hesabının hacklenmesi2 Her 100 km bir havalimani2 Havasen ofisinin kapatılması3 çift Boş Arkasına Uçuşa Gitmek4 uçakta doğan çocuklar dünya vatandaşı olur mu1 Pilot ve hostesler köle bizler de koyun muyuz2 İranda düşen uçağın muhtemel düşme sebebi3 Mi Band 2 TK saati2 Taxide Tek Motorla Tasarruf rekoru3 ekip köftesi5 skpk1 Kabin ekibiyle tartışana shgm’den ceza1 Load Master1 mehmet fesa evrensev1 kalkış ve inişlerinde pencerelerin açık kalması1 Uzay ve Teknoloji Festivali1 Evlilik Nedeniyle İş Akdinin Feshi1 Yazın Kaçılabilecek Avrupa Müzik Festivalleri1 Karadenizli Hostes2 Nusret’in ön galley’de fitness yapması1 Sendika Değiştirmek1 domates suyu1 uçak sistem mühendisi1 Portakal Suyu İle Kabin Yangını Sondurmek2 Thy 3. Havalimanına Nasıl Taşınacak2 Havaiş Abant Bildirisi3 Acil iniş isteyen uçak için vip uçaktan izin istemek2
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Uçuşta Beddua

Geçtiğimiz mayıs ayında kabinde yaşanan üzücü olay herhangi bir aksiyon alınmaması nedeniyle artık gazetelerinde gündemine geldi.Hürriyet yazarı Uğur Cebeci’nin Kokpit.aero sitesinde yayınladığı yazıda olayı detaylı anlatıyor.

TÜRK Hava Yolları’nda pas biletle yolcu olarak uçan bir kaptan pilot ve eşinin tepkisi, yolcuları isyan ettirdi. Olay, 18 Mayıs 2017’de meydana geldi. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Barcelona’ya gidecek THY uçağı henüz yerdeydi. Business class’ta Kabin Amiri F.D., ‘hoş geldiniz’ içeceklerini dağıtıyordu.

Sıra 6A ve B koltuğunda oturan pass yolcular Kaptan Pilot M.K. ve eşi B. K. gelmişti. Kaptanın eşi, kabin amirinden ‘welcome drink’ yani ‘hoş geldiniz içeceği’ olarak limonata istedi. Amir bardağı verirken bir anda B. K.’nın kolu bardağa çarptı. Limonata üzerine döküldü.

‘LANET OLSUN’ DİYE BAĞIRDI

B.K. önce ‘Lanet olsun’ diye bağırdı. Kabin Amiri, hatanın kendisinin olmamasına rağmen hemen özür dileyip kaptan pilotun eşinin kıyafetini temizleye yardım etmeye çalıştı. Ancak bağırmaya devam eden kaptanın eşi “THY’nin Allah belasını versin. Bu nasıl servis!” demesi, diğer yolcuların dikkatini çekti. Uçuşun daha başında huzur bozuldu.

Bu arada kaptanın eşi kaptan M.K.’ya dönerek “Bavuldan temiz kıyafet istiyorum. Söyle aşağıdan bavulu çıkarsınlar” dedi. Pass yolcu kaptan pilot kapıya doğru yöneldi. Ancak yer hizmetleri personeli yüklemenin tamamlandığını, kargonun kapandığını, uçağın dakikalar içinde de motor çalıştıracağını belirterek bu isteğini yerine getirmedi. Buna daha çok sinirlenen B.K. hanım, kocasına dönerek “O hostes bu şirketten atılacak” diye bağırdığı da yolcular tarafından duyuldu.

UÇUŞ BOYUNCA EZİYET

Sürekli söylenen ve diğer yolcuları da rahatsız eden kaptan eşi, uçuş boyunca kabin ekiplerine adeta eziyet etti. Türk kahvesi istedi. Beğenmeyerek geri gönderdi. Bir daha yaptırdı. Yine içmedi. Yanlarında oturan kızlarına kahvaltı servis edilmişti. “Kızımın bu tepside yiyeceği bir şey yok” diyerek tepsiyi geri yolladı.

Bu bağırtıdan yolcular da çok rahatsız oldu. Uçaktaki görevli diğer kabin memurları da verdikleri ifadelerle olaya birebir tanıklık ettiler. Ve yaşadıklarını, yani pass yolcu kaptan pilotun eşinin yaptıklarını, söylediklerini kelimesi kelimesine yazdılar. Böylece olayla ilgili bir zabıt tutulmuş oldu. Uçuşu gerçekleştiren kaptan pilot ve first officer yani ikinci pilot ise olayla ilgili hiç bir şeye katılmadılar.(?)

Uçuştan sonra Kaptan Pilot M.K. kabin amirinden şikâyetçi oldu. THY Genel Müdürlüğü’ne dilekçe yazdı. Şimdi THY de bir “Beddua” soruşturması başladı. Şirketin çok hassas olduğu konular arasında yer alan bu tip hakaretler genellikle THY içinde hızla soruşturulup ceza ile sonuçlandırılıyor. Ama şirket henüz Mayıs ayından bu yana bir karar vermiş değil.

ulan senin kocanın para kazandığı yere sen nasıl böyle bir şey diyebilirsin, hadi senin kumaşın belli sen nasıl kaptansın ki ya da nasıl insansın ki çalıştığın yere ve insanlara böyle davranan karının lafıyla bir de valiz almaya kapıya falan gidiyorsun da onu susturamıyorsun, ekip keşke para toplayıp yüzüne atsaymış kadının nasıl bir görmemişlik söylenecek dağlar kadar şey var. Yazık çok yazık. Bknz: sinirden uçan adam sabriye döndüm

allah belani versin b.k hanim. ismin gibisin. kocanın da senden farkı yok. bu is yine de kabin amirine patlarsa hic sasırmam. gücü olanın her daim haklı oldugu canım ulkem.

*new gıybet arrived*

Olay yaşandıktan 200 gün sonra yönetimden ilk karar olarak beddua eden Kaptan Pilot eşi B.K.’nın bedava uçuş yapabildiği pas bilet, CED bilet hakkı iptaldi. Olay sırasında eşine engel olamayan Kaptan Pilot M.K. da THY Disiplin Kurulu’na verildi.

Uçuşun sorunlu geçeceği öngörüsünde bulunarak yerdeyken uçaktan indirilmesi gereken b.k

entry nick uyumu. adeta korku filmi ismi.
kaptan .mk ve eşi b.k hanim. mayis’ta sinemalarda..