gündem

fenerbahçede 3 kadro dışı4 uçucusözlük sansür uygulaması2 Türk hava yolları Lego Emniyet Filmi3 alan nöbetinde pubg mobile oynamak5 Uçağı temizleyen thy ekibi3 30.000 tl uçak bileti alana verilen kulaklık3 Yeni havalimanının açılışının ertelenmesi3 Bozuk yürüyen banttaki düşme tehlikesi3 II. Pilot adayı kriterlerinin sürekli düşmesi5 göktürk3 Gurbetçi yolcu6 Tatca nedir ne değildir2 Yıl Sonuna Kadar Bin Kişiyi İşe Alacağız2 Bebeğin hayatını kurtaran kabin memuru5 3. Havalimanı işçilerinin eylem başlatması2 İlk Türbanlı Pilot Adayi2 dolar1 THY çalışanlarına ek zam6 gps4 Elon Musk Kimdir6 bitcoin ile uçak bileti almak3 Gearbest’ten Alışveriş3 Qatar airways kabin memuru ilanı2 AtlasJet Kabin Memuru Arıyor2 kafein etkisi3 Bu koltuk bozuk sizi arkaya alacağız3 Biolojik Saat3 O uçağın koltukları neden söküldü2 Abdülhamit Han Havalimanı4 Haftalık uçuş saati limiti3 İlk defa drone gören çoban3 Steril Kokpit5 Kokpite dövizle maaş2 Havasen maaş bildirgesi1 Thy’nın cumhuriyet gazetesi alımını durdurması1 Türk hava yolları yeni üniforması3 26. Dönem Tis2 jetlag2 ekolayzır2 pilotlar arasında çıkışta bekliyorum polemiği3 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü5 Yeni havalimanı ulaşım ücretleri2 Performans nedeniyle işten çıkarılmak4 Uçuşlardan Crm örnekleri2 internet3 cell1 Koltuğu değiştirilen yolcunun tazminat kazanması1 nacelle1 Keelbeam1 gusset1 fin1 Uçakta Sigara Yaktım Göz Altına Alındım3 dünyanın en popüler müzeleri2 Tsk’dan eski pilotlara önemli çağrı1 Adaletsiz uçuş programları1 Yabancı Kabin Memuru Istihdami1 istkblist1 ön galley’e tuvaletini yapan yolcu1 turkish virtual airlines1 interaktif sözlükler temmuz 2018 sıralaması1 Havaiş ve havasen üye sayıları1 Thy Kabin memuru alımı ilanı1 kabin mumuru adayları imza kampanyası1 Thy uçağını havalandırtmayan isveçli kız1 manuel biniş kartı1 ilker aycının cnn international’a konuk olması1 uçucusözlük mobil uygulama10 Thy ve doco’nun tekrar masaya oturması1 Skytrax 2018 ödülleri1 Varboyletipler hostes tiplemesi1 bedelli askerlik3 Anadolujet uçuşlarında Asscl’nin temizlik tarafından yapılması7 THY yönetimine özel kabin ekibi3 eski thy çalışanından şok açıklamalar3 TK Roster App3 Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin yeni logosu1 boarding esnasında crewrestte namaz kılmak3 Pegasus airlines’ın duty free satışlarına başlaması1 Yolcu manifestosunu kokpite isteyen pilot1 flightsimtr.tk3 Ankara base yeniden mi aciliyor3 HavaSen7 kabin memuru20 purser uçuş öncesi briefingi1 Eskiden Purserların yaptığı DeBriefing2 28haziran20162 İnstagram fenomeni türk kadın pilotlar5 kokpit.aero3 Aeroflot’un Avrupanın en iyi havayolu şirketi seçilmesi1 Talpa nedir ne değildir1 THY nin DLR sınavını kaldırması2 TASSA Nedir Ne değildir2 kabin ekibi brifingi2 izmir’den dış hat uçuşları3 Atatürk havalimanından son uçuş2 AirPorthaber yorumları4 Doco geri dönüyor2 Emirates’in Turkiyede pilot araması3 16 kilo eroinle yakalanan kabin memuru2 Pilotsuz Uçak7
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Uçucuların isyanı

Geçtiğimiz aylarda KRT televizyonun katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan hava Sen genel başkanı İskender Çarkçı’nın soyledikleri Türk Hava Yolları yönetiminin canını sıkmıştı ve bu durum iş akdi feshi ne kadar gitmişti.

Uçucu ekiplerin 2017 başından itibaren uygulamaya başladığı,göreve mesaileri düzenleyen ftl ile beraber artan iş yükü ve kumulitif yorgunluk çeşitli Sağlık sorunlarına yol açıyordu bu konu ile ilgili herhangi bir aksiyon almayan hava iş yönetimini kazanılan hakları da protokollerle geri vermesi uçucu ekipleri yeni bir sendikaya arayışına itmişti.

İşte bu sebeple ortaya çıkan hava Sen Sendikası’nın Genel Başkanı İskender Çakıcı’nın Fox TV röportajını aşağıda izleyebilirsiniz

Malesef artık isyan etmiyorum anladım ki bize herşey mübah, bu isyana neden olan konuların düzeltilmesi için birileri elini taşın altına koydu fakat bizim arkadaşlar bunu elinin tersiyle geri itti üzülerek söylemeliyim ki artık isyan etmek gibi bi hakkımız yok bence. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum tabi ama benim düşüncem bu yönde açıkçası.

Bunu iskender çarkçı çıkıp söylemese kimse çıkıp dile getirmez. Herkes kokpitte galley’de aslan ama iş eyleme,söyleme gelince dut yemiş bülbül. Kimse ortada yok..

Tanımam etmem adamı ama helal olsun. İşten atılmayı dahil göze alıp işini onurundan çok seven insanlar için bir şeyler yapma çabasında.

Bir yere geldi mi derseniz, bilal ekşi nin attığı mail’den anlaşılıyor ki bu çığlıklar birilerinin kulaklarını tırmalamış. Hatta genel kurulda cumhurbaşkanı pilotunun yönetim kuruluna seçilmesi bu sebeblerden kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Öyle ki hava iş yönetimi bile durumun ciddiyetini kavramış ve turk-iş ziyaretinde cumhurbaşkanına şikayette bulunmuş “bunlar kural kanun dinlemiyor” diye.. Bu olayları da kemal tatlıbal abant’ta düzenlediği çakma iş güvenliği ve sağlığı toplantılarında anlatıyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz falan filan ama dinlemiyorlar diyor..

Sonuç olarak çok az bir süre kaldı ortada bir seçim var toplu iş sözleşmesi yetkisi. Bence ıkiside birbirinden farksız ama mevcut sendikayla iyiye giden bir durum olmadığı için bu türlü isyanımızı en azından televizyonlarda duyurup bir kamuoyu oluşturma çabasında olan hava sen’e bir şans verilebilir.

Kimi kime şikayet edemeyeceğimizi bilmediğimiz günlere hoş geldiniz. Planlama aksaklığı yazıyoruz, cevabı teknik arızadan dolayı dile geliyor. Planlamayı sözde sendikaya şikayet ediyoruz, siz uçun biz itiraz edeceğiz deniliyor. Bitkinlik raporu dolduruyoruz, aynı uçuş tekrar planlanıyor.

Ortalık karıştı düzen bozuldu, yetişecek kimse de yok.

İsyan eden çok evet. Herhangi bir uçuşumda sızlanmayan bir kişiye bile denk gelmedim. Ama artık tek bir soru soruyorum. Cevabı hayır ise daha fazla uzatmadan konuşmayı bitiriyorum. Çünkü bu arkadaşlarımız ancak ve ancak isyan etmeyi biliyorlar. Ben elimi taşın altına koyup taşı hepimizin üstünden kaldırmaya çalışırken o arkadaşım ancak çenesini çalıştırıp benim motivasyonumu da bozuyor. Allah yardımcımız olsun demek başka birşeyimiz kalmadı elimizde.

fatigue raporu doldurunca stres yönetimi eğitim atayan bir şirketin çalışanlarının isyanı.

UçucuSözlük

FREE
VIEW