gündem

iş güvenliği4 maç8 seo5 instagram9 Antalyadan Kışın Uçuşların başlaması1 3. Havalimanı battı mı1 Uçak modelleri1 F16 Fighting Falcon1 pasaport1 sanatgücüm1 Yeni Thy lego 2 güvenlik videosu2 uçak yolculuğu1 pilotlar arasında çıkışta bekliyorum polemiği5 kedi maması1 fal1 Uçaklarda tahta oyuncak dağıtılması4 uçakta doğan çocuklar dünya vatandaşı olur mu3 Thy’nin istanbul havalimanına ortak olması2 dolgu topuk1 televizyon2 köpek1 radyo1 Skiplagged1 Cep telefonunu açık bırakana sghm’den büyük ceza kararı1 gluten1 Tassa’nın yeni yıl hediyesi3 astropay1 karadeniz türküleri1 İnstagram fenomeni türk kadın pilotlar6 Thy Super Bowl 2019 Reklamı1 instagram beğeni satın alma1 para kazandıran ek işler2 melbet1 Doç. Dr. Burhan özalp1 Gaye eren1 mücevher1 Hava sen’in zaferi1 bahis6 Kabin ekibiyle tartışana shgm’den ceza2 Uçuş öncesi müzik2 Sendika Dayanışma Aidatı sorunu1 Havari1 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun2 Isl mesai açılış saatleri3 iskandinav ülkeleri1 mezat1 Avg Antivirüs1 gta 51 stilist1 Forklift1 futbolcu1 alan nöbetinde pubg mobile oynamak7 uçak biletlerinin anlık değişmesi2 antika3 çin takvimi1 sözcü2 css1 Hostes maaşları1 turunç1 java1 Schengen hakkında1 7161 Sayılı Kanun1 2019 temettü2 johannesburg’da ekibin soyulması1 elektrikçi2 hızlı bilet1 avrupa turu3 Duvar kağıdı2 tütsü2 Elbise2 3 mart ‘ta taşınıyoruz2 Thy 2019 Hedefleri1 Atatürk Havalimanı’nda alkol testi1 Havasen olağan üstü genel kurulu1 ‘Deli Mayk’ ın Emekli olması1 anime1 26. Dönem Toplu iş sözleşmesi2 araç kiralama3 flashresim1 internet5 nettacompany1 ben senden çok uçmuşumdur be diyen yolcu1 Bu yollarda çok mal taşıdım1 iddiaya girmek1 bahse girmek1 TK7160’ta insanlığın ölüşü1 Pegasus Pilot Yetiştirme Programı1 mehmet kandil1 yorum2 gezi rehberi1 eczacılık1 Biolojik Saat6 aktar2 playstation5 güncel alım ilanlari17 aman emmoğlu1 100 yıllık kabin ekibi üniformalari1 Istanbul havalimanı bitiş tarihi 20281 Istanbul havalimanını su basması1 Thy pilotunun telsizi açık unutması1
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Uçucuların isyanı

Geçtiğimiz aylarda KRT televizyonun katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan hava Sen genel başkanı İskender Çarkçı’nın soyledikleri Türk Hava Yolları yönetiminin canını sıkmıştı ve bu durum iş akdi feshi ne kadar gitmişti.

Uçucu ekiplerin 2017 başından itibaren uygulamaya başladığı,göreve mesaileri düzenleyen ftl ile beraber artan iş yükü ve kumulitif yorgunluk çeşitli Sağlık sorunlarına yol açıyordu bu konu ile ilgili herhangi bir aksiyon almayan hava iş yönetimini kazanılan hakları da protokollerle geri vermesi uçucu ekipleri yeni bir sendikaya arayışına itmişti.

İşte bu sebeple ortaya çıkan hava Sen Sendikası’nın Genel Başkanı İskender Çakıcı’nın Fox TV röportajını aşağıda izleyebilirsiniz

Malesef artık isyan etmiyorum anladım ki bize herşey mübah, bu isyana neden olan konuların düzeltilmesi için birileri elini taşın altına koydu fakat bizim arkadaşlar bunu elinin tersiyle geri itti üzülerek söylemeliyim ki artık isyan etmek gibi bi hakkımız yok bence. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum tabi ama benim düşüncem bu yönde açıkçası.

Bunu iskender çarkçı çıkıp söylemese kimse çıkıp dile getirmez. Herkes kokpitte galley’de aslan ama iş eyleme,söyleme gelince dut yemiş bülbül. Kimse ortada yok..

Tanımam etmem adamı ama helal olsun. İşten atılmayı dahil göze alıp işini onurundan çok seven insanlar için bir şeyler yapma çabasında.

Bir yere geldi mi derseniz, bilal ekşi nin attığı mail’den anlaşılıyor ki bu çığlıklar birilerinin kulaklarını tırmalamış. Hatta genel kurulda cumhurbaşkanı pilotunun yönetim kuruluna seçilmesi bu sebeblerden kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Öyle ki hava iş yönetimi bile durumun ciddiyetini kavramış ve turk-iş ziyaretinde cumhurbaşkanına şikayette bulunmuş “bunlar kural kanun dinlemiyor” diye.. Bu olayları da kemal tatlıbal abant’ta düzenlediği çakma iş güvenliği ve sağlığı toplantılarında anlatıyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz falan filan ama dinlemiyorlar diyor..

Sonuç olarak çok az bir süre kaldı ortada bir seçim var toplu iş sözleşmesi yetkisi. Bence ıkiside birbirinden farksız ama mevcut sendikayla iyiye giden bir durum olmadığı için bu türlü isyanımızı en azından televizyonlarda duyurup bir kamuoyu oluşturma çabasında olan hava sen’e bir şans verilebilir.

Kimi kime şikayet edemeyeceğimizi bilmediğimiz günlere hoş geldiniz. Planlama aksaklığı yazıyoruz, cevabı teknik arızadan dolayı dile geliyor. Planlamayı sözde sendikaya şikayet ediyoruz, siz uçun biz itiraz edeceğiz deniliyor. Bitkinlik raporu dolduruyoruz, aynı uçuş tekrar planlanıyor.

Ortalık karıştı düzen bozuldu, yetişecek kimse de yok.

İsyan eden çok evet. Herhangi bir uçuşumda sızlanmayan bir kişiye bile denk gelmedim. Ama artık tek bir soru soruyorum. Cevabı hayır ise daha fazla uzatmadan konuşmayı bitiriyorum. Çünkü bu arkadaşlarımız ancak ve ancak isyan etmeyi biliyorlar. Ben elimi taşın altına koyup taşı hepimizin üstünden kaldırmaya çalışırken o arkadaşım ancak çenesini çalıştırıp benim motivasyonumu da bozuyor. Allah yardımcımız olsun demek başka birşeyimiz kalmadı elimizde.

fatigue raporu doldurunca stres yönetimi eğitim atayan bir şirketin çalışanlarının isyanı.