gündem

forex1 AtlasGlobal’in alım ilanları1 İstanbul havalimanında kaç işçi öldü1 Huawei1 ps41 Franz Kafka1 Dönüşüm1 botanik ecza1 filmizleseyret1 kıbrıs1 çilingir1 hilton1 mersin1 Cengiz ateş1 summet cem1 playstation4 Gaz çıkaran yolcu yüzünden inen uçak1 avrupa turu1 dizilistem1 what1 İzmir Adnan Menderes Havalimanı2 Aegean Airlines1 Corendon Airlines1 Borajet Havayolları1 Onur Air1 Atlasglobal1 özel durumlu yolcu2 Pegasus havayollarının kabin memuru araması2 kefir1 Bulut Akacan1 Doppler Etkisi3 Thy kabinde görevden alınmalar4 Concorde3 kol saati4 Kabin memurluğu mülakat deneyimi vlog2 whatsapp1 kızlar3 Telefon takip2 dental2 ingilizce öğrenmek isteyenlere tavsiyeler9 yüksek lisans2 kurul mülakatı1 3. havalimanı iş başvurusu1 İngilizce mülakat’ta nelere dikkat etmeli1 Apronda uçak tarafından ezilen yolcu1 ayakkabı3 maç4 ihanet2 seo4 Yılbaşına uçakta girmek2 sürücü kursu2 uçucusözlük sansür uygulaması3 ekolayzır6 Biolojik Saat5 instagram7 internet4 Burçlar hostes olursa2 islami evlilik1 3. havalimanın yeni adı1 iga2 telefon takip programı1 iş güvenliği2 tırnak insan kabuğudur3 yorum1 organizasyon4 lazer epilasyon4 İlk Türbanlı Pilot Adayi3 teff tohumlu çay2 logiw1 dolar3 Turkish Airlines Journey A Ridley Scott Film1 aktar1 kokpit1 Grommet1 Fairing1 İstanbul Havalimanı otobüs hatları ve durakları1 İhaleye çıkan maden sahaları1 oktay sinanoğlu1 uçak korkusu2 sanal ofis2 takipçi2 uydu3 telefon dinleme programı2 internet servisi en iyi havayolu1 kesinti bilgisi4 instagram beğeni1 THY çalışanlarına ek zam7 Türk savaş uçağı Tai TFX2 O uçağın koltukları neden söküldü3 Bozuk yürüyen banttaki düşme tehlikesi4 Qatar airways kabin memuru ilanı3 alan nöbetinde pubg mobile oynamak6 II. Pilot adayı kriterlerinin sürekli düşmesi6 Gurbetçi yolcu7 30.000 tl uçak bileti alana verilen kulaklık4 Bebeğin hayatını kurtaran kabin memuru6 fenerbahçede 3 kadro dışı4 Türk hava yolları Lego Emniyet Filmi3 Uçağı temizleyen thy ekibi3 Yeni havalimanının açılışının ertelenmesi3
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Uçucuların isyanı

Geçtiğimiz aylarda KRT televizyonun katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan hava Sen genel başkanı İskender Çarkçı’nın soyledikleri Türk Hava Yolları yönetiminin canını sıkmıştı ve bu durum iş akdi feshi ne kadar gitmişti.

Uçucu ekiplerin 2017 başından itibaren uygulamaya başladığı,göreve mesaileri düzenleyen ftl ile beraber artan iş yükü ve kumulitif yorgunluk çeşitli Sağlık sorunlarına yol açıyordu bu konu ile ilgili herhangi bir aksiyon almayan hava iş yönetimini kazanılan hakları da protokollerle geri vermesi uçucu ekipleri yeni bir sendikaya arayışına itmişti.

İşte bu sebeple ortaya çıkan hava Sen Sendikası’nın Genel Başkanı İskender Çakıcı’nın Fox TV röportajını aşağıda izleyebilirsiniz

Malesef artık isyan etmiyorum anladım ki bize herşey mübah, bu isyana neden olan konuların düzeltilmesi için birileri elini taşın altına koydu fakat bizim arkadaşlar bunu elinin tersiyle geri itti üzülerek söylemeliyim ki artık isyan etmek gibi bi hakkımız yok bence. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum tabi ama benim düşüncem bu yönde açıkçası.

Bunu iskender çarkçı çıkıp söylemese kimse çıkıp dile getirmez. Herkes kokpitte galley’de aslan ama iş eyleme,söyleme gelince dut yemiş bülbül. Kimse ortada yok..

Tanımam etmem adamı ama helal olsun. İşten atılmayı dahil göze alıp işini onurundan çok seven insanlar için bir şeyler yapma çabasında.

Bir yere geldi mi derseniz, bilal ekşi nin attığı mail’den anlaşılıyor ki bu çığlıklar birilerinin kulaklarını tırmalamış. Hatta genel kurulda cumhurbaşkanı pilotunun yönetim kuruluna seçilmesi bu sebeblerden kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Öyle ki hava iş yönetimi bile durumun ciddiyetini kavramış ve turk-iş ziyaretinde cumhurbaşkanına şikayette bulunmuş “bunlar kural kanun dinlemiyor” diye.. Bu olayları da kemal tatlıbal abant’ta düzenlediği çakma iş güvenliği ve sağlığı toplantılarında anlatıyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz falan filan ama dinlemiyorlar diyor..

Sonuç olarak çok az bir süre kaldı ortada bir seçim var toplu iş sözleşmesi yetkisi. Bence ıkiside birbirinden farksız ama mevcut sendikayla iyiye giden bir durum olmadığı için bu türlü isyanımızı en azından televizyonlarda duyurup bir kamuoyu oluşturma çabasında olan hava sen’e bir şans verilebilir.

Kimi kime şikayet edemeyeceğimizi bilmediğimiz günlere hoş geldiniz. Planlama aksaklığı yazıyoruz, cevabı teknik arızadan dolayı dile geliyor. Planlamayı sözde sendikaya şikayet ediyoruz, siz uçun biz itiraz edeceğiz deniliyor. Bitkinlik raporu dolduruyoruz, aynı uçuş tekrar planlanıyor.

Ortalık karıştı düzen bozuldu, yetişecek kimse de yok.

İsyan eden çok evet. Herhangi bir uçuşumda sızlanmayan bir kişiye bile denk gelmedim. Ama artık tek bir soru soruyorum. Cevabı hayır ise daha fazla uzatmadan konuşmayı bitiriyorum. Çünkü bu arkadaşlarımız ancak ve ancak isyan etmeyi biliyorlar. Ben elimi taşın altına koyup taşı hepimizin üstünden kaldırmaya çalışırken o arkadaşım ancak çenesini çalıştırıp benim motivasyonumu da bozuyor. Allah yardımcımız olsun demek başka birşeyimiz kalmadı elimizde.

fatigue raporu doldurunca stres yönetimi eğitim atayan bir şirketin çalışanlarının isyanı.

UçucuSözlük

FREE
VIEW