gündem

iş güvenliği4 maç8 seo5 instagram9 Antalyadan Kışın Uçuşların başlaması1 3. Havalimanı battı mı1 Uçak modelleri1 F16 Fighting Falcon1 pasaport1 sanatgücüm1 Yeni Thy lego 2 güvenlik videosu2 uçak yolculuğu1 pilotlar arasında çıkışta bekliyorum polemiği5 kedi maması1 fal1 Uçaklarda tahta oyuncak dağıtılması4 uçakta doğan çocuklar dünya vatandaşı olur mu3 Thy’nin istanbul havalimanına ortak olması2 dolgu topuk1 televizyon2 köpek1 radyo1 Skiplagged1 Cep telefonunu açık bırakana sghm’den büyük ceza kararı1 gluten1 Tassa’nın yeni yıl hediyesi3 astropay1 karadeniz türküleri1 İnstagram fenomeni türk kadın pilotlar6 Thy Super Bowl 2019 Reklamı1 instagram beğeni satın alma1 para kazandıran ek işler2 melbet1 Doç. Dr. Burhan özalp1 Gaye eren1 mücevher1 Hava sen’in zaferi1 bahis6 Kabin ekibiyle tartışana shgm’den ceza2 Uçuş öncesi müzik2 Sendika Dayanışma Aidatı sorunu1 Havari1 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun2 Isl mesai açılış saatleri3 iskandinav ülkeleri1 mezat1 Avg Antivirüs1 gta 51 stilist1 Forklift1 futbolcu1 alan nöbetinde pubg mobile oynamak7 uçak biletlerinin anlık değişmesi2 antika3 çin takvimi1 sözcü2 css1 Hostes maaşları1 turunç1 java1 Schengen hakkında1 7161 Sayılı Kanun1 2019 temettü2 johannesburg’da ekibin soyulması1 elektrikçi2 hızlı bilet1 avrupa turu3 Duvar kağıdı2 tütsü2 Elbise2 3 mart ‘ta taşınıyoruz2 Thy 2019 Hedefleri1 Atatürk Havalimanı’nda alkol testi1 Havasen olağan üstü genel kurulu1 ‘Deli Mayk’ ın Emekli olması1 anime1 26. Dönem Toplu iş sözleşmesi2 araç kiralama3 flashresim1 internet5 nettacompany1 ben senden çok uçmuşumdur be diyen yolcu1 Bu yollarda çok mal taşıdım1 iddiaya girmek1 bahse girmek1 TK7160’ta insanlığın ölüşü1 Pegasus Pilot Yetiştirme Programı1 mehmet kandil1 yorum2 gezi rehberi1 eczacılık1 Biolojik Saat6 aktar2 playstation5 güncel alım ilanlari17 aman emmoğlu1 100 yıllık kabin ekibi üniformalari1 Istanbul havalimanı bitiş tarihi 20281 Istanbul havalimanını su basması1 Thy pilotunun telsizi açık unutması1
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Şeflerin Zaferi

THY, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) geçici vergi beyannamesini bildirmiş, bildiride 3.6 milyar TL zarar ettiğini belirtmişti.
Yani 2016 yılı 2. dönem geçici vergi beyannamesine göre şirket 3.6 milyar TL zarar etmişti.

Türk Hava Yolları’nın yüzde 51’ile büyük ortak olduğu şirket ,
Turkish Do&Co firmasının 122 çalışanı da tam bu tarihlerden sonra 12 Kasım 2016 tarihinden başlıayrak, 6 aylık çalışma süresini doldurmamış çalışanların iş akitlerini fesh edip ‘eleman fazlası’ ve ‘performans yetersizliği’ bahaneleri ile tazminatsız bir şekilde işten çıkarmıştı.

ihtiyaç fazlası diğer personeli işten çıkarmak yerine blok mutfak görevinde kullanıyordu. Ancak Do&Co’nun bu uygulaması uçan şefler arasında rahatsızlık yarattı. Mutfakta görev yapmak istemeyen bir grup uçan şef, şirket yönetimine rest çekti. Haklarını savunmak için sendikaya üye olan ve whats up grubu üzerinden organize olan uçan şeflerin bu tutumu Do&Co yönetimi tarafından hoş karşılanmadı ve bu grubunda iş akitleri fesh edildi.

Daha sonra tazminatsız çıkarılanlar ile Do&co arasında karşılıklı basına yansıyan açıklamalar olmuştu.Hatta CHP milletvekili Eren Erdem meclis gündeminde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a “Hak talep etmek suç mudur?” sorusunu yöneltti..Hatırlayalım;,

Çıkarılan şef’ler tarafından yapılan açıklama :

Bizler THY’nin ikram ortağı Turkish Do&Co firmasında Flying Chef ve Flying Service Chef (Uçan Aşçı/Uçan servis şef) olarak görev yapmaktaydık. İşe başladığımız ilk günden itibaren başlayan sömürü, mobbing, eziyet günümüzde hat safhaya ulaşmış ve 12 Kasım 2016 tarihinde iş aktimiz fesh edilerek 122 Flying (service) chef ‘ lerin işten çıkartılmasıyla son bulmuş bulunmaktadır.

Uçan şef/servis şef olarak görev yapmamıza rağmen biz uçucu arkadaşları; üretim bölümünün mutfağında, Atatürk havalimanı cip salonunda, eventlerde, son zamanlarda bulaşıkhane bölümlerinde vs. çalıstırmaya başlayan ve günden güne ağırlaşan şartlarda bizlere mobbing uygulaması yapan bu şirkette son dönemde sergilenen davranışlar iş ahlakının dışına çıkmış bulunmaktadır.

Uçan Şef projesi baslayali yaklaşık 6 sene oldu. Bu zaman dilimi içerisinde 2014 ocak ayına kadar şartlarımız çok kötüydü. 2014 ocakta başlatılan bir direniş hareketiyle haklarimizi sendika olmamasina ragmen kabul edilebilir seviyeye cikartmayı başarmıştık. Fakat son 5-6 aydır tekrar o günlere geri döndük. üretim bölümünden büyük sayilarda eleman çikardilar. Uçan (servis) şefler olarak bizlerin ücretleri üretime göre yüksek olduğu için işten çıkarmak yerine üretimden çıkarılan işçilerin yerine bizleri mutfakta, cipde kullanmaya başladılar. Dolayısıyla ücretlerimiz diplere vurdu. Aynı zamanda üretimde çalışan yüzlerce insan mağdur edildi.
—————————————————————————

————————————————————————
Bu süreç devam ederken başka bir gelişme daha yaşandı. 2010 yılından bu yana Turkish Do&Co’da görev yapan Uçan Şef Koordinatörü Balkız Balam Cerrahoğlu, çalışma arkadaşlarına veda mesajı göndererek aralık 2016 tarihinde şirketle yollarını ayırdı.Tam da bir ay sonra…

120 şefin hukuk süreci,

işten çıkarılan uçan aşçıların büyük bölümü işe iade davası açarken, 19 çalışan işe iadenin yanı sıra sendikal faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle işten atıldıklarını iddia ederek dava açtı.

Hatta şeflerin Avukat’ı Cihan Can, işveren Turkish Do&Co’nun işletmesel sebeplerle işten çıkarılma gerekçesine karşılık, müvekkillerinin sendikaya üye olduklarından dolayı işten çıkarıldıklarını iddia ederek sendikal tazminat talebinde bulunmuştu.

Do&Co hali hazırda kendi çalışanlarının üye olduğu bir sendikaları bulunduğunu ve uçan aşçıların sendika üyesi olmalarından dolayı işten çıkarılmalarının söz konusu olmadığını iddia etmesine karşılık davacı avukatı Can, uçan aşçıların mavi yaka olarak bilinen diğer çalışanların üye olduğu sendikaya üye yapılmadıklarını ve bunun üzerine Dev Turizm İş Sendikası’na üye olduklarını, üye olduktan 10 gün sonra da hepsinin toplu olarak işten atıldıklarını öne sürdü. Can, ” Uçan aşçılar sendika kapsamında değil. Do&Co’nun diğer çalışanlarının üye olduğu sendikaya kabul edilmediler onlar da Dev Turizm İş Sendikası’na üye oldular. İşveren “bizim zaten sendikamız var neden sendika üyelerini atalım” dedi. Ancak biz mahkemede işverenin zaten sendika var tezini çürüttük. Çünkü işten atılanlardan 80’i Dev Turizm İş Sendikası’na üye olduktan kısa süre sonra işten atıldı” dedi.

Başka bir yanda diğer işten atılan ve İşe iade davası açan şeflerin Bakırköy 16. İş Mahkemesi’nde görülen davasında lehine karar verildi. Mahkeme, 4 aylık maaşları ile birlikte şeflerin işe iade edilmesine karar verdi.

Fakat sendika üyesi olmalarından dolayı işten çıkarıldıklarını idda eden şeflerin Bakırköy 25. İş Mahkemesi’nde açtıkları davada son
karar 05 Ekimde yani dün açıklandı.
Karar göre;
19 çalışanın işe iadesine, 4 net ve 12 brüt maaş olmak üzere 16 maaş sendikal tazminat ödenmesine hükmetti.

Böylece işten çıkarılan 280 uçan aşçının tamamına yakını da işe iade davasını kazanmış oldu.

Dava açmayan şef’ler de bu sureci yakınen takip etti.İşten çıkarılan bazı Fsc’lere ayrılırken ”Eğer dava açmassanız ileri tarihlerde yapılabilecek alımlarda sizleri tekrar işe alabiliriz” diye söylenmişti.Davaların tek tek şeflerin lehinde karar vermesi tarihine denk gelecek bir dönemde yani şu sıralarda Do&Co işten çıkardığı FCve FSC leri tekrar arayıp işe almaya başladı.

ne yazık ki zafer olarak adlandırılamayacak durumdur.keşke her şey dışarıdan göründüğü gibi olsa.yaşadıkları sürecin ne olduğunu o kadar iyi biliyorum ki.evet 305″im.