gündem

forex1 AtlasGlobal’in alım ilanları1 İstanbul havalimanında kaç işçi öldü1 Huawei1 ps41 Franz Kafka1 Dönüşüm1 botanik ecza1 filmizleseyret1 kıbrıs1 çilingir1 hilton1 mersin1 Cengiz ateş1 summet cem1 playstation4 Gaz çıkaran yolcu yüzünden inen uçak1 avrupa turu1 dizilistem1 what1 İzmir Adnan Menderes Havalimanı2 Aegean Airlines1 Corendon Airlines1 Borajet Havayolları1 Onur Air1 Atlasglobal1 özel durumlu yolcu2 Pegasus havayollarının kabin memuru araması2 kefir1 Bulut Akacan1 Doppler Etkisi3 Thy kabinde görevden alınmalar4 Concorde3 kol saati4 Kabin memurluğu mülakat deneyimi vlog2 whatsapp1 kızlar3 Telefon takip2 dental2 ingilizce öğrenmek isteyenlere tavsiyeler9 yüksek lisans2 kurul mülakatı1 3. havalimanı iş başvurusu1 İngilizce mülakat’ta nelere dikkat etmeli1 Apronda uçak tarafından ezilen yolcu1 ayakkabı3 maç4 ihanet2 seo4 Yılbaşına uçakta girmek2 sürücü kursu2 uçucusözlük sansür uygulaması3 ekolayzır6 Biolojik Saat5 instagram7 internet4 Burçlar hostes olursa2 islami evlilik1 3. havalimanın yeni adı1 iga2 telefon takip programı1 iş güvenliği2 tırnak insan kabuğudur3 yorum1 organizasyon4 lazer epilasyon4 İlk Türbanlı Pilot Adayi3 teff tohumlu çay2 logiw1 dolar3 Turkish Airlines Journey A Ridley Scott Film1 aktar1 kokpit1 Grommet1 Fairing1 İstanbul Havalimanı otobüs hatları ve durakları1 İhaleye çıkan maden sahaları1 oktay sinanoğlu1 uçak korkusu2 sanal ofis2 takipçi2 uydu3 telefon dinleme programı2 internet servisi en iyi havayolu1 kesinti bilgisi4 instagram beğeni1 THY çalışanlarına ek zam7 Türk savaş uçağı Tai TFX2 O uçağın koltukları neden söküldü3 Bozuk yürüyen banttaki düşme tehlikesi4 Qatar airways kabin memuru ilanı3 alan nöbetinde pubg mobile oynamak6 II. Pilot adayı kriterlerinin sürekli düşmesi6 Gurbetçi yolcu7 30.000 tl uçak bileti alana verilen kulaklık4 Bebeğin hayatını kurtaran kabin memuru6 fenerbahçede 3 kadro dışı4 Türk hava yolları Lego Emniyet Filmi3 Uçağı temizleyen thy ekibi3 Yeni havalimanının açılışının ertelenmesi3
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Şeflerin Zaferi

THY, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) geçici vergi beyannamesini bildirmiş, bildiride 3.6 milyar TL zarar ettiğini belirtmişti.
Yani 2016 yılı 2. dönem geçici vergi beyannamesine göre şirket 3.6 milyar TL zarar etmişti.

Türk Hava Yolları’nın yüzde 51’ile büyük ortak olduğu şirket ,
Turkish Do&Co firmasının 122 çalışanı da tam bu tarihlerden sonra 12 Kasım 2016 tarihinden başlıayrak, 6 aylık çalışma süresini doldurmamış çalışanların iş akitlerini fesh edip ‘eleman fazlası’ ve ‘performans yetersizliği’ bahaneleri ile tazminatsız bir şekilde işten çıkarmıştı.

ihtiyaç fazlası diğer personeli işten çıkarmak yerine blok mutfak görevinde kullanıyordu. Ancak Do&Co’nun bu uygulaması uçan şefler arasında rahatsızlık yarattı. Mutfakta görev yapmak istemeyen bir grup uçan şef, şirket yönetimine rest çekti. Haklarını savunmak için sendikaya üye olan ve whats up grubu üzerinden organize olan uçan şeflerin bu tutumu Do&Co yönetimi tarafından hoş karşılanmadı ve bu grubunda iş akitleri fesh edildi.

Daha sonra tazminatsız çıkarılanlar ile Do&co arasında karşılıklı basına yansıyan açıklamalar olmuştu.Hatta CHP milletvekili Eren Erdem meclis gündeminde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a “Hak talep etmek suç mudur?” sorusunu yöneltti..Hatırlayalım;,

Çıkarılan şef’ler tarafından yapılan açıklama :

Bizler THY’nin ikram ortağı Turkish Do&Co firmasında Flying Chef ve Flying Service Chef (Uçan Aşçı/Uçan servis şef) olarak görev yapmaktaydık. İşe başladığımız ilk günden itibaren başlayan sömürü, mobbing, eziyet günümüzde hat safhaya ulaşmış ve 12 Kasım 2016 tarihinde iş aktimiz fesh edilerek 122 Flying (service) chef ‘ lerin işten çıkartılmasıyla son bulmuş bulunmaktadır.

Uçan şef/servis şef olarak görev yapmamıza rağmen biz uçucu arkadaşları; üretim bölümünün mutfağında, Atatürk havalimanı cip salonunda, eventlerde, son zamanlarda bulaşıkhane bölümlerinde vs. çalıstırmaya başlayan ve günden güne ağırlaşan şartlarda bizlere mobbing uygulaması yapan bu şirkette son dönemde sergilenen davranışlar iş ahlakının dışına çıkmış bulunmaktadır.

Uçan Şef projesi baslayali yaklaşık 6 sene oldu. Bu zaman dilimi içerisinde 2014 ocak ayına kadar şartlarımız çok kötüydü. 2014 ocakta başlatılan bir direniş hareketiyle haklarimizi sendika olmamasina ragmen kabul edilebilir seviyeye cikartmayı başarmıştık. Fakat son 5-6 aydır tekrar o günlere geri döndük. üretim bölümünden büyük sayilarda eleman çikardilar. Uçan (servis) şefler olarak bizlerin ücretleri üretime göre yüksek olduğu için işten çıkarmak yerine üretimden çıkarılan işçilerin yerine bizleri mutfakta, cipde kullanmaya başladılar. Dolayısıyla ücretlerimiz diplere vurdu. Aynı zamanda üretimde çalışan yüzlerce insan mağdur edildi.
—————————————————————————

————————————————————————
Bu süreç devam ederken başka bir gelişme daha yaşandı. 2010 yılından bu yana Turkish Do&Co’da görev yapan Uçan Şef Koordinatörü Balkız Balam Cerrahoğlu, çalışma arkadaşlarına veda mesajı göndererek aralık 2016 tarihinde şirketle yollarını ayırdı.Tam da bir ay sonra…

120 şefin hukuk süreci,

işten çıkarılan uçan aşçıların büyük bölümü işe iade davası açarken, 19 çalışan işe iadenin yanı sıra sendikal faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle işten atıldıklarını iddia ederek dava açtı.

Hatta şeflerin Avukat’ı Cihan Can, işveren Turkish Do&Co’nun işletmesel sebeplerle işten çıkarılma gerekçesine karşılık, müvekkillerinin sendikaya üye olduklarından dolayı işten çıkarıldıklarını iddia ederek sendikal tazminat talebinde bulunmuştu.

Do&Co hali hazırda kendi çalışanlarının üye olduğu bir sendikaları bulunduğunu ve uçan aşçıların sendika üyesi olmalarından dolayı işten çıkarılmalarının söz konusu olmadığını iddia etmesine karşılık davacı avukatı Can, uçan aşçıların mavi yaka olarak bilinen diğer çalışanların üye olduğu sendikaya üye yapılmadıklarını ve bunun üzerine Dev Turizm İş Sendikası’na üye olduklarını, üye olduktan 10 gün sonra da hepsinin toplu olarak işten atıldıklarını öne sürdü. Can, ” Uçan aşçılar sendika kapsamında değil. Do&Co’nun diğer çalışanlarının üye olduğu sendikaya kabul edilmediler onlar da Dev Turizm İş Sendikası’na üye oldular. İşveren “bizim zaten sendikamız var neden sendika üyelerini atalım” dedi. Ancak biz mahkemede işverenin zaten sendika var tezini çürüttük. Çünkü işten atılanlardan 80’i Dev Turizm İş Sendikası’na üye olduktan kısa süre sonra işten atıldı” dedi.

Başka bir yanda diğer işten atılan ve İşe iade davası açan şeflerin Bakırköy 16. İş Mahkemesi’nde görülen davasında lehine karar verildi. Mahkeme, 4 aylık maaşları ile birlikte şeflerin işe iade edilmesine karar verdi.

Fakat sendika üyesi olmalarından dolayı işten çıkarıldıklarını idda eden şeflerin Bakırköy 25. İş Mahkemesi’nde açtıkları davada son
karar 05 Ekimde yani dün açıklandı.
Karar göre;
19 çalışanın işe iadesine, 4 net ve 12 brüt maaş olmak üzere 16 maaş sendikal tazminat ödenmesine hükmetti.

Böylece işten çıkarılan 280 uçan aşçının tamamına yakını da işe iade davasını kazanmış oldu.

Dava açmayan şef’ler de bu sureci yakınen takip etti.İşten çıkarılan bazı Fsc’lere ayrılırken ”Eğer dava açmassanız ileri tarihlerde yapılabilecek alımlarda sizleri tekrar işe alabiliriz” diye söylenmişti.Davaların tek tek şeflerin lehinde karar vermesi tarihine denk gelecek bir dönemde yani şu sıralarda Do&Co işten çıkardığı FCve FSC leri tekrar arayıp işe almaya başladı.

ne yazık ki zafer olarak adlandırılamayacak durumdur.keşke her şey dışarıdan göründüğü gibi olsa.yaşadıkları sürecin ne olduğunu o kadar iyi biliyorum ki.evet 305″im.

UçucuSözlük

FREE
VIEW