gündem

fenerbahçede 3 kadro dışı4 uçucusözlük sansür uygulaması2 Türk hava yolları Lego Emniyet Filmi3 alan nöbetinde pubg mobile oynamak5 Uçağı temizleyen thy ekibi3 30.000 tl uçak bileti alana verilen kulaklık3 Yeni havalimanının açılışının ertelenmesi3 Bozuk yürüyen banttaki düşme tehlikesi3 II. Pilot adayı kriterlerinin sürekli düşmesi5 göktürk3 Gurbetçi yolcu6 Tatca nedir ne değildir2 Yıl Sonuna Kadar Bin Kişiyi İşe Alacağız2 Bebeğin hayatını kurtaran kabin memuru5 3. Havalimanı işçilerinin eylem başlatması2 İlk Türbanlı Pilot Adayi2 dolar1 THY çalışanlarına ek zam6 gps4 Elon Musk Kimdir6 bitcoin ile uçak bileti almak3 Gearbest’ten Alışveriş3 Qatar airways kabin memuru ilanı2 AtlasJet Kabin Memuru Arıyor2 kafein etkisi3 Bu koltuk bozuk sizi arkaya alacağız3 Biolojik Saat3 O uçağın koltukları neden söküldü2 Abdülhamit Han Havalimanı4 Haftalık uçuş saati limiti3 İlk defa drone gören çoban3 Steril Kokpit5 Kokpite dövizle maaş2 Havasen maaş bildirgesi1 Thy’nın cumhuriyet gazetesi alımını durdurması1 Türk hava yolları yeni üniforması3 26. Dönem Tis2 jetlag2 ekolayzır2 pilotlar arasında çıkışta bekliyorum polemiği3 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü5 Yeni havalimanı ulaşım ücretleri2 Performans nedeniyle işten çıkarılmak4 Uçuşlardan Crm örnekleri2 internet3 cell1 Koltuğu değiştirilen yolcunun tazminat kazanması1 nacelle1 Keelbeam1 gusset1 fin1 Uçakta Sigara Yaktım Göz Altına Alındım3 dünyanın en popüler müzeleri2 Tsk’dan eski pilotlara önemli çağrı1 Adaletsiz uçuş programları1 Yabancı Kabin Memuru Istihdami1 istkblist1 ön galley’e tuvaletini yapan yolcu1 turkish virtual airlines1 interaktif sözlükler temmuz 2018 sıralaması1 Havaiş ve havasen üye sayıları1 Thy Kabin memuru alımı ilanı1 kabin mumuru adayları imza kampanyası1 Thy uçağını havalandırtmayan isveçli kız1 manuel biniş kartı1 ilker aycının cnn international’a konuk olması1 uçucusözlük mobil uygulama10 Thy ve doco’nun tekrar masaya oturması1 Skytrax 2018 ödülleri1 Varboyletipler hostes tiplemesi1 bedelli askerlik3 Anadolujet uçuşlarında Asscl’nin temizlik tarafından yapılması7 THY yönetimine özel kabin ekibi3 eski thy çalışanından şok açıklamalar3 TK Roster App3 Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin yeni logosu1 boarding esnasında crewrestte namaz kılmak3 Pegasus airlines’ın duty free satışlarına başlaması1 Yolcu manifestosunu kokpite isteyen pilot1 flightsimtr.tk3 Ankara base yeniden mi aciliyor3 HavaSen7 kabin memuru20 purser uçuş öncesi briefingi1 Eskiden Purserların yaptığı DeBriefing2 28haziran20162 İnstagram fenomeni türk kadın pilotlar5 kokpit.aero3 Aeroflot’un Avrupanın en iyi havayolu şirketi seçilmesi1 Talpa nedir ne değildir1 THY nin DLR sınavını kaldırması2 TASSA Nedir Ne değildir2 kabin ekibi brifingi2 izmir’den dış hat uçuşları3 Atatürk havalimanından son uçuş2 AirPorthaber yorumları4 Doco geri dönüyor2 Emirates’in Turkiyede pilot araması3 16 kilo eroinle yakalanan kabin memuru2 Pilotsuz Uçak7
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

kabin memuru

yaklasik bir aydir bu gorevi yapmaktayim.Suan ki gozlemim otobusteki muavinden farksiz hic bir durum olmadigi.
Farkli gozlemleri bu baslik altinda revizeleyecegim.

Otobüs muavinliği de yaptınız mı?

Otobus muavinligi assagilanacak bir meslek degildir ekmegini kazandigin her yere saygi duyulur.
Benzetmek icin kiyaslanacak en yakin meslek grubu. onlarda yolculara otobuse binerken valizine yardimci olur seyahat esnasinda servis yapar cope cikar vs.
benim ucagin icinde muavinden arti olarak yaptigim bi b** goremiyorum ?

sen cok yanlıs gelmissin. sizi hızlandırılmıs egitime mi aldılar? Bir fark göremiyorsan yallah otobüse..

“suan ki gozlemim otobusteki muavinden farksiz hic bir durum olmadigi“ derken; kendi iddian ile çelişmişsin. yazarın bu cümlesinden; otobüs muavininden farklı bir durum olduğunu gözlemlemiş sonucu çıkmakta. şimdi baştan alalım anlatmaya çalıştığını..
ayrıca yazar uçağın içinde hiçbir b*k yapmadığını da beyan etmekte.
bu vesileyle zaten kariyerine otobüste devam etmen gerektiği kanısına ulaştım. uçakta biz çalışırken bir b*k yapmayan ekip arkadasım olsun istemem doğrusu..

Alın bunu burdan, hiç bir muavin bebek doğumunda bulunmadı bugüne kadar, muhtemelen ilk yardım eğitimleri olmadığı için geçenlerde yaptığım kalp masajından bi haberler, acil durum diye dertleri Yok, zaten sen servis yaparken bi gözün yolcuda bi gözün işinde kulaklarında gelen ikazlarda olmadığı sürece o şekilde hissedersin, umarım uçmayız

ahahajajja g**mle guldum sen ucakta hergun cocuk dogurtup cpr mi yapiyon anacim.

ayrica koskoca ccmde yada egitimlerin hicbirinde cocuk dogumu nasil yapilir dersi verilmiyo

sen kesin silik, bir yetenegi hobisi olmayan ezik bir tipsin. metro turizm muavini olsaydın boolum keske. aramizda olmandan utanc duyuyorum. umarım ucmayız. bu dusunceni bir de ekip odasında paylaşsana cesaretin varsa? Bulamadığın cevapları bulursun, aydınlanırsın.

Yahu önemli olan hergün yapman değil ki olayı bilmen öyle bi durumda olaylara hakim olman. Ayrıca aynı ccm i ya da aynı eğitimi aldığımıza emin misin ? Böyle bişey dediğine göre şu an km olduğundan bile şüphelendim hiç mi ilk yardım eğitimi almadın

Bence linç edip aramızdan dışlamak yerine sebeplerini üzerine düşünmek daha önemli.
Eğer uzun bir eğitim sonrasında kabine geldikten sonra kendini muavinden farksız hissediyorsa Bence bu verilen eğitimin kalitesi ile alakalı bir durum! daha önce temel eğitimlerde Bu mesleğin ne kadar önemli olduğunu,yaptığımız işin değerini,Türk Hava Yolları kurum kimliği güzel şekilde vurgulanır öğretilirdi. Verilen eğitimler kaliteliydi…

Fakat son yıllarda kabinde gözlemim eğitimden sonra kabine gelen arkadaşlarımızın hem kurum kimliği hem mesleki yeterlilik hem farkındalık açısından çok büyük eksikleri olduğu yönünde.

Sorunu bu şekilde tespit edersek bize de büyük görev düşüyor. yıllarca kabinde Görev yapmış kabin memurları ve amirleri yeni gelen arkadaşları dışlamadan, ötekileştirmeden aramıza alıp eksiklerini kapatarak profesyonel hayatta daha başarılı olmaları için beraber yardımcı olmalıyız.

Yukarıda verilen tepkilerin Yüksek dozda olmuş olmasının sebebi Bence kabin memurluğu yapan arkadaşlarımızın “muavin”,”garson” gibi yakıştırmalara karşı hassasiyeti olduğunu düşünerek yapıldığını biliyorum ama bu da farklı bir tercih; bu mesleği garson gibi,muavin gibi yapmayı tercih etmek yerine Hakkı ile yapmayı tercih eden bir çok insan olduğunu da biliyorum. İnşallah kendini muavin gibi ihisseden arkadaşım Böyle insanlarla uçup Nerede ne iş yaptığını daha iyi farkına varır.

ben 2 ay bu egitimi aldim. ne kadar zorlu degerli ve gerekli oldugunun altini cizmeme luzum dahi yok.
Assagilayici niyet gozetmeden yazdim. ayri yeten bu bolumu okuyup bu isi yapiyorum neden asagilayim.
muavin ve garson oluyorsun ucagin icinde olmuyormusun hizmet vermiyormusun sen ? tamam sen ayri yeten o slidei armda yapiyorsun securitysinde fakat yaptigin is genel anlamda garson muavin yani anacim zorlama kendini baska tanim yok.

Hangi üniversite hangi bölümde okuduğunu İnan çok merak ettim sır değilse bi paylaşır mısın ?

Ozaman sana göre pilot ve halk otobüsü soforü arasında da bir fark yok arkadaşım. Sonuçta ikiside insanları biryerden biryere taşıyor.

Okumak cahilliği alır! Okusun muavin arkadaş

Yolcu taşımacılığı yapan hava araçlarında gerekli emniyet ve güvenlik önlemlerinin uygulanmasından ve yolcu konforundan sorumlu görevliler “kabin memuru” ya da “kabin görevlisi” olarak tanımlanmaktadır. 
Uçuşun emniyetli, güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleşmesi için hava aracının kabin bölümünde görev alan Kabin Memurları; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ilgili mevzuatlarda belirtilen gereklilikleri sağlayarak eğitimlerini başarı ile tamamlayan ve bunun sonucunda “Kabin Memuru Sertifikası” almaya hak kazanmış kişilerdir.

Ülkemizde kabin memuru olabilmek için mevzuat kapsamında aranan asgari gereklilikler aşağıda yer almaktadır:

 En az 18 yaşında olmakSağlık yönünden görevini yerine getirmeye uygun olduğunun kontrol edilmesi amacıyla Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşunun düzenli aralıklarla muayenesinden veya değerlendirmesinden geçmiş olmakİşletme El Kitabı içerisinde belirtilen usullere uygun olarak görevlerini yerine getirilebilecek yeterlilikte olmak (Boy, kilo, psikolojik test vb.)Yurt içi veya yurt dışında asgari 10 yıllık eğitim veren lise veya benzeri okul mezunu olmakİngilizce bilmek. (Bu hususa ilişkin detaylandırma görev alacağı işletmenin iç prosedürü ile belirlenir.)

Kabin Memurlarının uçak içerisinde, belirgin görev ve sorumlulukları vardır. Bunlardan en önemlisi fakat en az gözle görülebilir olanı yolcuların emniyetini sağlamaktır. Bu ana sorumluluk kabin memurlarının sürekli ve özel bir eğitim almalarını gerekli kılmıştır. Bu eğitim teorik bilgilerin yanı sıra kişinin kendi özgüvenin geliştirmesini ve kendi görevini yerine getirirken bu özgüven duygusu ile ihtiyaç duyduğu otoriteyi sağlanmasını da içermektedir. İkinci ve en çok göz önünde bulunan görevi ise, yolcuların ihtiyaçlarını karşılamak ve adına çalıştıkları havayolu şirketi için güzel bir etki bırakabilmektir. 

Sivil Havacılığın tüm faaliyetlerinde olduğu gibi kabin memurlarını da ilgilendiren bütün süreçler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylı şirket el kitaplarında ya da şirket içi prosedürlerde dokümante edilmek zorundadır:

Mülakat ve işe alım süreciEğitim süreciOperasyon süreci

Kabin memurları, kabin içerisinde kokpit kapısı itibariyle başlayan ve kabinin en arka bölümünde bulunan “arka mutfak” olarak adlandırılan bölümüne kadar olan alandan sorumludur. Kabin memurlarının kokpit içerisinde ya da uçağın dış bölümünde herhangi bir görev ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Genel anlamda, her kabin memurunun asli olarak sorumlu olduğu uçağın sağ ya da sol tarafında bulunan çıkış kapısı bulunmaktadır. Bu sorumluluk hem normal operasyonel koşulları hem de acil durum koşullarını kapsamaktadır. Normal operasyonel koşullarda şirket operasyon el kitaplarında belirtilen yöntemler kullanılarak sorumlu çıkış kapılarının açılması ve kapatılması, acil durum koşullarında da yine şirket operasyon kitaplarında belirtilen yöntemler kullanılarak açılması, eğer dış koşullar emniyetsiz ise kapalı tutulması sorumluluklar arasında yer almaktadır.

Kabin memurlarının servis ile ilgili görevleri şirketlere göre değişkenlik göstermektedir. Servis, havayolu şirketinin uygun gördüğü ürün ve malzemelerin uçağa yüklenmesi sonrasında yine şirket tarafından belirlenen akış ve düzen çerçevesinde yolculara sunumunun gerçekleştirilmesi olarak özetlenebilir. Yurtdışı uçuşlarda gümrüksüz ürünlerin satışlarının yapılması bu kapsam içerisinde değerlendirilmektedir.

Servisin yapılmasında dikkat edilecek hususlar ve usüller ile ilgili eğitimler şirket tarafından aktarılmaktadır.
Kabin memurlarının emniyet ve güvenlik ile ilgili görevleri iki temel başlık altında toplanabilir:

Emniyet ve güvenliği tehdit edebilecek bir durumun oluşmasını önlemek için gözlemler yapılması ve iletişimlerin sağlanması (örneğin kabin içerisinde yangın / duman oluşumu engellemek için belirli periyotlarda kabinin / tuvaletlerin gözlemlenmesi)Alınan bütün önlemlere rağmen, oluşan acil durumlarda, yolcuların emniyet ve güvenliğini sağlamak adına, mümkün olan en az yaralanma ile en çabuk şekilde acil durum prosedürlerinin uygulanması (örneğin acil bir durum söz konusu olduğunda Kaptan Pilotun talimatını alarak uçakta bulunan bütün yolcu ve ekibin uçak sertifikasyonunda test edilmiş süreler içerisinde tahliye edilmesi)

Bu konuların aktarıldığı eğitimler (temel emniyet eğitimi, yenileme eğitimleri) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ilgili mevzuatlarında belirlenmiştir ve her şirketin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce onaylı eğitim kitaplarında dökümante edilmektedir. 

Ülkemizde kabin memuru olabilmek için mevzuat kapsamında aranan asgari gereklilikler aşağıda yer almaktadır:

 

a) En az 18 yaşında olmak

b) Sağlık yönünden görevini yerine getirmeye uygun olduğunun kontrol edilmesi amacıyla Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşunun düzenli

aralıklarla muayenesinden veya değerlendirmesinden geçmiş olmak

f) İşletme El Kitabı içerisinde belirtilen usullere uygun olarak görevlerini yerine getirilebilecek yeterlilikte olmak (Boy, kilo, psikolojik test vb.)

g) Yurt içi veya yurt dışında asgari 10 yıllık eğitim veren lise veya benzeri okul mezunu olmak

h) İngilizce bilmek. (Bu hususa ilişkin detaylandırma görev alacağı işletmenin iç prosedürü ile belirlenir.)

Shgm.gov.tr

Hayırlı olsun sözlüğümüzün ilk trollü, hoşgeldin aramıza. Öncelikle türkçe yazım kurallarına uyarsan daha ciddiye alınacağını düşünüyorum. İkinci olarak fikirlerini şirketimizle paylaşırsan eğer çok etkili bir göreve atanabilme ihtimalin var. Bunu bi düşün bence.

(bkz: engelle)
(bkz: başlıkları engelle)
*
Yallah muavin sözlüğe.

Edit: engelleme yok galiba tüh! Bir ara kafa atarız artık.

Askeri havacılık ile karşılaştırıldığında yerinde bir tespittir. Zira airline pilotu için otobüs şoförü, kabin memuru için muavin gibi yakıştırmalar askeri havacılar arasında esprili bir muhabbettir. Fakat sivil kaynaktan havacılığa başlayan birinin böyle bir düşünceye sahip olması, o brövenin ne demek olduğunun idrak edilemediğinin bir göstergesidir. Bu düşüncede olan havacı arkadaşlarımın, “Havacılıkta kurallar kan ile yazılmıştır.” denirken, bunu ikram hazırlama prosedürleri için söylenmediğini biliyor olmalarını diliyorum. Bildiklerini (ilk yardım, emercensi prosedürler vs.) uçuş hayatı boyunca belki bir kez, belki hiç uygulamayacak olmak işinin ne kadar da zor ve önemli olduğunu göstermez mi? Uygulayabilirsen yaşarsın, uygulayamaz isen ölürsün. Bu kadar net. Arası yok maalesef. (var ise hala) Bu düşüncede olan arkadaşlarımızın Uçuş hayatları boyunca muavinlikten farklı bir durum yaşamamasını temenni ederim.

Varoluş amacı konu mankenliği ya da muavinlik değildir. Asıl rolü acil durumda ortaya çıkar. Ortaya çıkabilecek kaosu yönetmekle görevlidir. Tabii ki her işte olduğu gibi; bu mesleği de hakkıyla yapan donanımlı, işine saygı duyanlar olabileceği gibi kötü örnekler de mevcuttur. Zor iştir insanla uğraşması, düzensiz çalışma saatleri zordur. Saygı duyulması lazım.

kabin memurunun tanımını, görevlerinin ne olduğunu, muavinden farkının neler olduğunu yazdık çizdik. aramızdan birinin bunları düşünmesine anlam veremedik. bunları zaten bu şahış biliyor, zira eğitimleri geçmesi ve göreve başlaması ortalama bir zeka seviyesine sahip olduğunun ispatı.
bu arkadaşın derdi mesleği yermek. silik, sessiz, vasıfsız elemanın teki. özgüven sahibi diğer çalışanları gördükçe kıskanan, onlar gibi olmadığı için kötülemeye çalışan sönük bir eleman. kendi yetersiz duruşunu mesleğe ok atarak örtmeye çalışan, aklınca cool olduğunu sanıp kendini buna inandırmış gereksizin biri.
umarım bunun uçtuğu uçakta emg bir durum yaşanmaz, 50 kişinin hayatı buna emanet olmaz.

UçucuSözlük

FREE
VIEW