gündem

forex1 AtlasGlobal’in alım ilanları1 İstanbul havalimanında kaç işçi öldü1 Huawei1 ps41 Franz Kafka1 Dönüşüm1 botanik ecza1 filmizleseyret1 kıbrıs1 çilingir1 hilton1 mersin1 Cengiz ateş1 summet cem1 playstation4 Gaz çıkaran yolcu yüzünden inen uçak1 avrupa turu1 dizilistem1 what1 İzmir Adnan Menderes Havalimanı2 Aegean Airlines1 Corendon Airlines1 Borajet Havayolları1 Onur Air1 Atlasglobal1 özel durumlu yolcu2 Pegasus havayollarının kabin memuru araması2 kefir1 Bulut Akacan1 Doppler Etkisi3 Thy kabinde görevden alınmalar4 Concorde3 kol saati4 Kabin memurluğu mülakat deneyimi vlog2 whatsapp1 kızlar3 Telefon takip2 dental2 ingilizce öğrenmek isteyenlere tavsiyeler9 yüksek lisans2 kurul mülakatı1 3. havalimanı iş başvurusu1 İngilizce mülakat’ta nelere dikkat etmeli1 Apronda uçak tarafından ezilen yolcu1 ayakkabı3 maç4 ihanet2 seo4 Yılbaşına uçakta girmek2 sürücü kursu2 uçucusözlük sansür uygulaması3 ekolayzır6 Biolojik Saat5 instagram7 internet4 Burçlar hostes olursa2 islami evlilik1 3. havalimanın yeni adı1 iga2 telefon takip programı1 iş güvenliği2 tırnak insan kabuğudur3 yorum1 organizasyon4 lazer epilasyon4 İlk Türbanlı Pilot Adayi3 teff tohumlu çay2 logiw1 dolar3 Turkish Airlines Journey A Ridley Scott Film1 aktar1 kokpit1 Grommet1 Fairing1 İstanbul Havalimanı otobüs hatları ve durakları1 İhaleye çıkan maden sahaları1 oktay sinanoğlu1 uçak korkusu2 sanal ofis2 takipçi2 uydu3 telefon dinleme programı2 internet servisi en iyi havayolu1 kesinti bilgisi4 instagram beğeni1 THY çalışanlarına ek zam7 Türk savaş uçağı Tai TFX2 O uçağın koltukları neden söküldü3 Bozuk yürüyen banttaki düşme tehlikesi4 Qatar airways kabin memuru ilanı3 alan nöbetinde pubg mobile oynamak6 II. Pilot adayı kriterlerinin sürekli düşmesi6 Gurbetçi yolcu7 30.000 tl uçak bileti alana verilen kulaklık4 Bebeğin hayatını kurtaran kabin memuru6 fenerbahçede 3 kadro dışı4 Türk hava yolları Lego Emniyet Filmi3 Uçağı temizleyen thy ekibi3 Yeni havalimanının açılışının ertelenmesi3
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

çorapçı Dayı Kimdir

uçuşa giderken yürüdüğümüz uzuun ince son bir yol vardır.dikkat ederim genelde evine gidenler daha mutludur. ”iyi uçuşlar” hep tesessüm ifadesiyle söylenir.Çünkü artık o uçuşu bitirmiştir ve evine,sevdiklerine gidicektir.

Bunun aksine uçuşa gidenler genellikle karşı cevabı
”iyi istirahatleri” yüzü asık ve mutsuz söyler,nedeni belki 4 bacak,belki sabahın kör saati uyanamışlık,belki kabil seferi bilemessin belki sevmediği bir amir’le uçmak..

O uzun yolda uçuşa giderken aklından bin bir şey geçer.

Tam 20 yıldır bizlere en güzel ”iyi uçuşlar” diyen biri var,bizi sevgiyle uçuşa uğurlayan,herkesin sevgilisi Çorapçı dayı.

biliyoruz ki hepimiz onun ya prensesi yada yiğeni’yiz.

Yolun başında uçuş öncesi yüzünü güldüren dayı hakkında çok az kişi bilgi sahibi.

Kimdir bizim çorapçı dayı bir bakalım:

Dayı’nın adı cafer.

1949 yılında 8 Ekimde (maaşların yattığı gün 🙂 ) doğmuş.Bu yazıyı yayınlandıktan iki gün sonra doğum günü.

Cafer dayı’nın 10 kardeşi var.Nufusu geniş bir aileden geliyor.Bunlardan biri almanyada yaşıyormuş.Başka bir kız kardeşinin kendi işi varmış.Biri emekli öğretmen.Bir kardeşi rahatsız bakıma muhtaç’mış cafer dayıda ona yardım ediyormuş.

Çorapçı dayı ilk okulu ve orta okulu ığdır’da okur.Lise için ayrılır.

İlk işi öğretmenliktir cafer dayının ama iki sene yapar sonra 1974’de istifa edip askere gider.Astsubay olarak görev yaparken Kıbrıs harekatı yapılır.Bizim dayı’da harekata katılır,kıbrıs gazisi olur.

Burda da fazla durmaz 1 sene geçtikten sonra askeriye’den de istifa eder ve emniyet teşkilatına katılmaya karar verir.

1977’de evlenir. Bugun ikisi kız biri erkek 3 çocuğu var cafer dayının. Erkek oğlu tır soförlüğü yapıyor.Kızlarından biri Belçikada yaşıyor,evlenip eşiyle oraya yerleşmişler.Eşi belçikada öğretim görevlisi olarak çalışıyormuş,durumları iyiymiş. Cafer dayının diğer kızı’da evli eşiyle beraber istanbulda yaşıyor fakat durumları iyi değilmiş geçinemıyorlarmış,tabii ki dayı yardım ediyor.”ben istemedim o adamla evlensin ama gönül bu işte,damat para kazanamıyor ama çok iyi birisi vur kafasına al ekmeğini öyle biri” diye ekliyor dayımız.

———————————————————————-

22 sene emniyet’te görev yapan cafer dayı, o sıralar’da boş durmuyormuş.İki iş birden yapıyormuş.Gece polislik yapıp sabahları inşaat’larda çalışıyormuş.
Neden diye sorarsanız? ”O zamanlar polis maaşıyla dürüstçe yaşanmıyordu” diyor.

1997 yılında emniyetten emeklı olur Cafer dayı.Ve o günden bu yana havaalanında çorap satar.Sicili olsa kaç’la başlar siz düşünün.Koskaca 20 yıl!

Selam verme huyu babasından geliyormuş Çorapçı dayının.Babasının söylediği ”Sana selam verene sen misliyle karşılık verki sen ezileceğine o senin karşında ezilip büzülsün” lafı onu çok etkilemiş.selamlaşma olayına böyle bir fark katmış.

Çorapçı dayı sadece alanda durmuyormuş.Bir zamanlar karakolları’da gezip çorap satıyormuş.Hatta bununla ilgili hepimizin bildiği bir olay dahi var.
Dayı karakol gezdiği yıllarda Karaköy karakolunda bir memurla atışıyor ve artık ne olduysa basıyor yumruğu adama.
Aradan yıllar yıllar geçiyor ve o adam havaalanında emniyet müdürü oluyor.Çorapçı dayı’yı görünce hatırlıyor ve uğraşmaya başlıyor.

Orda durmasını yasaklıyor,havaalanına almıyor..vs. hepimiz bir dönem takip ediyorduk.

Tabi çok barınamamış havaalanında ”5 ay anca durdu” diyor dayı, ”benimle uğraşma beni burda severler,sana zarar gelir” dedim diye ekliyor 🙂

Şu an bahçelievlerde oturan dayı,kazancından memnun,hayatı yolunda,herhangi büyük rahatsızlığı yok. Sevildiğinin de farkında.Hepimizin dayısı Cafer dayının hayatı kısaca böyle.
Onu görüp gittiğimiz uçuşlar daha güzel,bize bir selam’ın ne kadar önemli olduğunu hatırlatan dayı umarım uzun ömür ile yaşar.

Vay be.. dayı hem öğretmen hem asker hem polis olmuş. Kariyere bak! Çok yaşa dayı seni seviyoruz..

UçucuSözlük

FREE
VIEW