gündem

iş güvenliği4 maç8 seo5 instagram9 Antalyadan Kışın Uçuşların başlaması1 3. Havalimanı battı mı1 Uçak modelleri1 F16 Fighting Falcon1 pasaport1 sanatgücüm1 Yeni Thy lego 2 güvenlik videosu2 uçak yolculuğu1 pilotlar arasında çıkışta bekliyorum polemiği5 kedi maması1 fal1 Uçaklarda tahta oyuncak dağıtılması4 uçakta doğan çocuklar dünya vatandaşı olur mu3 Thy’nin istanbul havalimanına ortak olması2 dolgu topuk1 televizyon2 köpek1 radyo1 Skiplagged1 Cep telefonunu açık bırakana sghm’den büyük ceza kararı1 gluten1 Tassa’nın yeni yıl hediyesi3 astropay1 karadeniz türküleri1 İnstagram fenomeni türk kadın pilotlar6 Thy Super Bowl 2019 Reklamı1 instagram beğeni satın alma1 para kazandıran ek işler2 melbet1 Doç. Dr. Burhan özalp1 Gaye eren1 mücevher1 Hava sen’in zaferi1 bahis6 Kabin ekibiyle tartışana shgm’den ceza2 Uçuş öncesi müzik2 Sendika Dayanışma Aidatı sorunu1 Havari1 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun2 Isl mesai açılış saatleri3 iskandinav ülkeleri1 mezat1 Avg Antivirüs1 gta 51 stilist1 Forklift1 futbolcu1 alan nöbetinde pubg mobile oynamak7 uçak biletlerinin anlık değişmesi2 antika3 çin takvimi1 sözcü2 css1 Hostes maaşları1 turunç1 java1 Schengen hakkında1 7161 Sayılı Kanun1 2019 temettü2 johannesburg’da ekibin soyulması1 elektrikçi2 hızlı bilet1 avrupa turu3 Duvar kağıdı2 tütsü2 Elbise2 3 mart ‘ta taşınıyoruz2 Thy 2019 Hedefleri1 Atatürk Havalimanı’nda alkol testi1 Havasen olağan üstü genel kurulu1 ‘Deli Mayk’ ın Emekli olması1 anime1 26. Dönem Toplu iş sözleşmesi2 araç kiralama3 flashresim1 internet5 nettacompany1 ben senden çok uçmuşumdur be diyen yolcu1 Bu yollarda çok mal taşıdım1 iddiaya girmek1 bahse girmek1 TK7160’ta insanlığın ölüşü1 Pegasus Pilot Yetiştirme Programı1 mehmet kandil1 yorum2 gezi rehberi1 eczacılık1 Biolojik Saat6 aktar2 playstation5 güncel alım ilanlari17 aman emmoğlu1 100 yıllık kabin ekibi üniformalari1 Istanbul havalimanı bitiş tarihi 20281 Istanbul havalimanını su basması1 Thy pilotunun telsizi açık unutması1
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

çorapçı Dayı Kimdir

uçuşa giderken yürüdüğümüz uzuun ince son bir yol vardır.dikkat ederim genelde evine gidenler daha mutludur. ”iyi uçuşlar” hep tesessüm ifadesiyle söylenir.Çünkü artık o uçuşu bitirmiştir ve evine,sevdiklerine gidicektir.

Bunun aksine uçuşa gidenler genellikle karşı cevabı
”iyi istirahatleri” yüzü asık ve mutsuz söyler,nedeni belki 4 bacak,belki sabahın kör saati uyanamışlık,belki kabil seferi bilemessin belki sevmediği bir amir’le uçmak..

O uzun yolda uçuşa giderken aklından bin bir şey geçer.

Tam 20 yıldır bizlere en güzel ”iyi uçuşlar” diyen biri var,bizi sevgiyle uçuşa uğurlayan,herkesin sevgilisi Çorapçı dayı.

biliyoruz ki hepimiz onun ya prensesi yada yiğeni’yiz.

Yolun başında uçuş öncesi yüzünü güldüren dayı hakkında çok az kişi bilgi sahibi.

Kimdir bizim çorapçı dayı bir bakalım:

Dayı’nın adı cafer.

1949 yılında 8 Ekimde (maaşların yattığı gün 🙂 ) doğmuş.Bu yazıyı yayınlandıktan iki gün sonra doğum günü.

Cafer dayı’nın 10 kardeşi var.Nufusu geniş bir aileden geliyor.Bunlardan biri almanyada yaşıyormuş.Başka bir kız kardeşinin kendi işi varmış.Biri emekli öğretmen.Bir kardeşi rahatsız bakıma muhtaç’mış cafer dayıda ona yardım ediyormuş.

Çorapçı dayı ilk okulu ve orta okulu ığdır’da okur.Lise için ayrılır.

İlk işi öğretmenliktir cafer dayının ama iki sene yapar sonra 1974’de istifa edip askere gider.Astsubay olarak görev yaparken Kıbrıs harekatı yapılır.Bizim dayı’da harekata katılır,kıbrıs gazisi olur.

Burda da fazla durmaz 1 sene geçtikten sonra askeriye’den de istifa eder ve emniyet teşkilatına katılmaya karar verir.

1977’de evlenir. Bugun ikisi kız biri erkek 3 çocuğu var cafer dayının. Erkek oğlu tır soförlüğü yapıyor.Kızlarından biri Belçikada yaşıyor,evlenip eşiyle oraya yerleşmişler.Eşi belçikada öğretim görevlisi olarak çalışıyormuş,durumları iyiymiş. Cafer dayının diğer kızı’da evli eşiyle beraber istanbulda yaşıyor fakat durumları iyi değilmiş geçinemıyorlarmış,tabii ki dayı yardım ediyor.”ben istemedim o adamla evlensin ama gönül bu işte,damat para kazanamıyor ama çok iyi birisi vur kafasına al ekmeğini öyle biri” diye ekliyor dayımız.

———————————————————————-

22 sene emniyet’te görev yapan cafer dayı, o sıralar’da boş durmuyormuş.İki iş birden yapıyormuş.Gece polislik yapıp sabahları inşaat’larda çalışıyormuş.
Neden diye sorarsanız? ”O zamanlar polis maaşıyla dürüstçe yaşanmıyordu” diyor.

1997 yılında emniyetten emeklı olur Cafer dayı.Ve o günden bu yana havaalanında çorap satar.Sicili olsa kaç’la başlar siz düşünün.Koskaca 20 yıl!

Selam verme huyu babasından geliyormuş Çorapçı dayının.Babasının söylediği ”Sana selam verene sen misliyle karşılık verki sen ezileceğine o senin karşında ezilip büzülsün” lafı onu çok etkilemiş.selamlaşma olayına böyle bir fark katmış.

Çorapçı dayı sadece alanda durmuyormuş.Bir zamanlar karakolları’da gezip çorap satıyormuş.Hatta bununla ilgili hepimizin bildiği bir olay dahi var.
Dayı karakol gezdiği yıllarda Karaköy karakolunda bir memurla atışıyor ve artık ne olduysa basıyor yumruğu adama.
Aradan yıllar yıllar geçiyor ve o adam havaalanında emniyet müdürü oluyor.Çorapçı dayı’yı görünce hatırlıyor ve uğraşmaya başlıyor.

Orda durmasını yasaklıyor,havaalanına almıyor..vs. hepimiz bir dönem takip ediyorduk.

Tabi çok barınamamış havaalanında ”5 ay anca durdu” diyor dayı, ”benimle uğraşma beni burda severler,sana zarar gelir” dedim diye ekliyor 🙂

Şu an bahçelievlerde oturan dayı,kazancından memnun,hayatı yolunda,herhangi büyük rahatsızlığı yok. Sevildiğinin de farkında.Hepimizin dayısı Cafer dayının hayatı kısaca böyle.
Onu görüp gittiğimiz uçuşlar daha güzel,bize bir selam’ın ne kadar önemli olduğunu hatırlatan dayı umarım uzun ömür ile yaşar.

Vay be.. dayı hem öğretmen hem asker hem polis olmuş. Kariyere bak! Çok yaşa dayı seni seviyoruz..