gündem

Her 100 km bir havalimani1 air india twitter hesabının hacklenmesi1 uçakta doğan çocuklar dünya vatandaşı olur mu1 Pilot ve hostesler köle bizler de koyun muyuz2 İranda düşen uçağın muhtemel düşme sebebi3 Mi Band 2 TK saati2 Taxide Tek Motorla Tasarruf rekoru3 ekip köftesi5 çift Boş Arkasına Uçuşa Gitmek3 skpk1 Kabin ekibiyle tartışana shgm’den ceza1 Load Master1 mehmet fesa evrensev1 Dünya Pilotlar Günü1 kalkış ve inişlerinde pencerelerin açık kalması1 Uzay ve Teknoloji Festivali1 Evlilik Nedeniyle İş Akdinin Feshi1 Yazın Kaçılabilecek Avrupa Müzik Festivalleri1 uçucusözlük mobil uygulama5 Karadenizli Hostes2 Nusret’in ön galley’de fitness yapması1 Sendika Değiştirmek1 domates suyu1 uçak sistem mühendisi1 Portakal Suyu İle Kabin Yangını Sondurmek2 Türk Hava Yolları Kabin Memuru Alımı2 Thy 3. Havalimanına Nasıl Taşınacak2 Havaiş Abant Bildirisi3 Acil iniş isteyen uçak için vip uçaktan izin istemek2 Tassa’nın çorba Dağıtması2 DoCo Mutfağı2 havacıların kıskanılması3 Kaptan Maaş’ları5 Sendika ve Haklar1 Kabinden Kalbine Sesleniş1 Biolojik Saat1 ELAL havayolu pilotları3 Starman2 Havasen Sendikasının Sorulara Cevabı3 Laz hostes ile acil çıkış brifingi2 Abant Bildirisine Talpa’dan Kınama2 Tai1 Thy ve Tai işbirliği1 Uçaktaki en pis yerler1 kabin memuru mülakat kılavuzu1 Sedat Şekerci Uçuş Eğitim Merkezi1 doco’nun yine zam yapmaması1 AtlasGlobal Khb Başkanının İstifası3 Bir maaş prim6 Bilal’e Anlatır Gibi FTL5 Yararlı Belgeler1 Tassa’nın Bilal Ekşi ziyareti1 İnstagram fenomeni türk kadın pilotlar3 Kabin Eğitim Ders Kodları1 Uçuş Emniyeti Açısından Kullanılması Uygun Olmayan İlaçlar Listesi1 Ekip tahsis2 maaş bankası mı değişiyor8 softlardan yapılabilecek kokteyller5 Thy ve özyeğin üniversitesi işbirliği1 Sunexpress Kabin Memuru Alımı5 Operasyonel çoklu pilot sınırlaması OML1 hostesine sahip çık1 2018 Airbus Fiyat Listesi1 Hava Polisleri Geliyor2 özel durumlu yolcu1 harekatmemuru.com1 harekat memuru1 Uçucu Sözlük başladığından beri1 Geniş Koltukların ücretli olması1 Efsane Uçuş Paternleri4 air berlin çikolatasının satışa çıkması2 pegasus hava yolları trabzon kazası5 2017 Kaza Raporu1 British Airways in kısa mesafe uçuşlarında koltuk yatırılmaması1 TK Roster App2 Kaçak yolcu3 alıma 20 dakikadan fazla olmasına rağmen ayaklanan yolcular1 Uçucu sözlüğü uçuracak olmaları6 Ben sıcak yemiyorum5 HavaSen2 Turkish Cargonun Hava Kargo ödüllerine Aday Olması1 Temettü13 Sırma Su3 Kaptanla harekat memurunun kavga etmesi1 DLR1 Arap yolcu7 Tk’da uyuz olunan tripler8 Toplayama drawer almadan çıkan hostes11 çift purser’ın geri gelmesi5 Yeni pegasus reklamı3 Uçak suyundan çay veya kahve içmek4 Uçaklarda tahta oyuncak dağıtılması2 emirates’in ultra lüks suitleri2 Tassa’nın yeni yıl hediyesi2 HAVAYOLU GüVENLİĞİ SIRALAMASI 20181 dyned1 İlker Aycının internet özür mektubu1 Turkish Cabin Interior Inc.3 iç hatlarda yeni servis uygulaması1 iş kazası1
Etiketler Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Ayrılığın sebebi Hava Parası

hürriyet yazarı vahap munyar, bugün köşesinde thy ile do&co’nun ayrılık kararının perde arkasında yaşananları yazmış

i̇şte munyar’ın yazısı:

türk hava yolları’nın (thy) 10 yıldır ikram ortaklığı yürüttüğü avusturya merkezli do & co ile yollarını 3’üncü havalimanında ayıracağı, yerine singapurlu sats investments’in geleceği açıklamasını gördüğüm an thy yönetim kurulu başkanı i̇lker aycı’ya şu mesajı yazdım:

– do & co ile ortaklığı bitirme kararınıza üzüldüm. turkish-do & co ortaklığı thy’ye çok şey kattı.

anında yanıt verdi:

– doğru, çok katkısı oldu. ayrılık noktasına uzun görüşmeler sonrası gelindi.

do & co yönetim kurulu başkanı atilla doğudan’a da mesaj gönderdim:

– thy ile ortaklığınızın noktalanması kararına üzüldüm.

şu yanıt geldi:

– herkesin örnek gösterdiği bir işbirliğinin bozulmasını dünyada kimse anlamıyor.

ardından konuyla ilgili tartışma başladı. thy’nin do & co’dan talepleriyle ilgili şu nokta öne çıktı:

– thy, do & co’nun 3’üncü havalimanına 100 milyon dolar yatırım yapmasını istiyor. ayrıca 100 milyon dolar da “hava parası” istiyor.
do & co’nun bu talebe bakışı da tartışmalara yansıdı:

– 3’üncü havalimanında payımıza düşen 100 milyon dolarlık yatırıma hazırız. ancak, 100 milyon dolarlık “hava parası” bizi aşıyor.
bu konuda sessizliğini koruyan thy yönetim kurulu ve i̇cra başkanı i̇lker aycı’yla buluştuk. “hava parası” deyimine itiraz etti:
– thy’nin turkish-do & co ile 10 yıllık kontratı 2018 sonunda bitiyor. 3’üncü havalimanı, en muhafazakar hesapla turkish-do & co’ya yılda 45-50 milyon dolar ebi̇tda (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) sağlayacak. böyle bir iş fırsatına “şerefiye” bedeli istemek hakkımız.

şirkette thy ile do & co’nun yüzde 50’şer payı olduğunu anımsattık, yanıtladı:

– doğru ama kontrata bağlı bir ortaklık bu. yani, thy’nin 10 yıllık kontratı olmasa, turkish-do & co önemli varlık gösteremiyor. bu ortaklığın thy dışındaki işleri çok küçük.

3’üncü havalimanı için kontratın 10 yıl artı 5 yıllık opsiyonu içereceğini kaydetti:

– do & co’nun payına düşecek 10 yıllık ebi̇tda 200-250 milyon doları buluyor. bunu dikkate alıp do & co’ya “thy’ye şerefiye bedeli olarak ne ödersin?” dedik. atilla doğudan ile 1 yıldır yeni döneme ilişkin vizyonu müzakere ediyorduk.

do & co’nun cirosunun 750 milyon dolara ulaştığını vurguladı:

– do & co’nun bu cirosunda turkish-do & co ortaklığının, thy ile 10 yıllık kontratın büyük payı var.

bir yıl süren müzakere sonunda ayrılık noktasına geldiklerini aktardı:

– 3’üncü havalimanına “eski hamam, eski tas” anlayışıyla gidemeyiz. gelecek vizyonumuz daha farklı. gelecek vizyonumuz do & co ile örtüşmedi. o nedenle singapurlu sats’la görüşüp ön anlaşma imzalama noktasında geldik.

vizyon örtüşmemesini dış hat uçuşlarında sıkça ikram edilen et ile örnekledi:

– bizim vizyonumuz “kuzu incik”le sınırlı değil…

doğudan, do & co’yu viyana’da kurup formula 1, şampiyonlar ligi gibi organizasyonın ikram işiyle öne çıktı. lufthansa dahil çok sayıda havayolu şirketine ikramla girdi.

thy, bayrağımızı taşıyan en önemli dünya markamıza dönüştü…

ayrılık kararından geri dönüş olur mu?

cumhurbaşkani ve başbakan’a bi̇lgi̇ verdi̇k

thy yönetim kurulu başkanı i̇lker aycı’ya do & co ile ortaklığı sonlandırma kararlarına cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın nasıl baktığını sorduk, yanıtladı:

– sayın cumhurbaşkanımız ve başbakanımız ayrılık kararımızı sordu. kendilerine gerekli sunumu yaptık.

oteldeki̇ hi̇sseleri̇ thy alabi̇li̇r

i̇lker aycı’ya turkish-do & co ortaklığının i̇stanbul ortaköy’de yapımı süren otelini anımsattık, bakışını paylaştı:

– oturur, konuşuruz. otelde do & co’ya düşen payı thy olarak alabiliriz. tersi de olabilir.

kalori̇ yazmaya i̇kna edemedi̇m

i̇lker aycı, turkish-do & co yönetim kurulu toplantılarında sıkça gündeme getirdiği bir konuyu paylaştı:

– i̇nsanlar artık 10-12 bin metrede de sağlıklı yemek istiyor. yediklerinin kalorisini bilmek istiyor. mönülere kalori yazılmasını ısrarla istedim.

ancak, atilla bey’i ikna edemedim.

jet-lag’i̇ azaltan yemek deneni̇yor

i̇lker aycı, dünyada uçak içi ikram denemelerinden örnek verdi:

– dünyada jet-lag’i (uzun uçuşlarda zaman dilimine vücudun uyum sağlayamaması) azaltan uçak içi yemek ikramı denemeleri yapılıyor. biz neden yapmayalım.