gündem

Doppler Etkisi1 Concorde1 seo3 ayakkabı1 instagram7 internet4 sürücü kursu1 Biolojik Saat4 Burçlar hostes olursa2 islami evlilik1 İzmir Adnan Menderes Havalimanı1 3. havalimanın yeni adı1 iga1 telefon takip programı1 iş güvenliği2 tırnak insan kabuğudur3 Thy kabinde görevden alınmalar2 yorum1 organizasyon4 lazer epilasyon4 İlk Türbanlı Pilot Adayi3 ekolayzır5 teff tohumlu çay2 logiw1 ingilizce öğrenmek isteyenlere tavsiyeler7 kızlar2 dolar3 Turkish Airlines Journey A Ridley Scott Film1 aktar1 maç3 kokpit1 Grommet1 Fairing1 İstanbul Havalimanı otobüs hatları ve durakları1 İhaleye çıkan maden sahaları1 oktay sinanoğlu1 uçak korkusu2 sanal ofis2 takipçi2 uydu3 telefon dinleme programı2 internet servisi en iyi havayolu1 kesinti bilgisi4 instagram beğeni1 THY çalışanlarına ek zam7 Türk savaş uçağı Tai TFX2 O uçağın koltukları neden söküldü3 Bozuk yürüyen banttaki düşme tehlikesi4 Qatar airways kabin memuru ilanı3 alan nöbetinde pubg mobile oynamak6 II. Pilot adayı kriterlerinin sürekli düşmesi6 Gurbetçi yolcu7 Telefon takip1 30.000 tl uçak bileti alana verilen kulaklık4 Bebeğin hayatını kurtaran kabin memuru6 fenerbahçede 3 kadro dışı4 uçucusözlük sansür uygulaması2 Türk hava yolları Lego Emniyet Filmi3 Uçağı temizleyen thy ekibi3 Yeni havalimanının açılışının ertelenmesi3 göktürk3 Tatca nedir ne değildir2 Yıl Sonuna Kadar Bin Kişiyi İşe Alacağız2 3. Havalimanı işçilerinin eylem başlatması2 gps4 Elon Musk Kimdir6 bitcoin ile uçak bileti almak3 Gearbest’ten Alışveriş3 AtlasJet Kabin Memuru Arıyor2 kafein etkisi3 Bu koltuk bozuk sizi arkaya alacağız3 Abdülhamit Han Havalimanı4 Haftalık uçuş saati limiti3 İlk defa drone gören çoban3 Steril Kokpit5 Kokpite dövizle maaş2 Havasen maaş bildirgesi1 Thy’nın cumhuriyet gazetesi alımını durdurması1 Türk hava yolları yeni üniforması3 26. Dönem Tis2 jetlag2 pilotlar arasında çıkışta bekliyorum polemiği3 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü5 Yeni havalimanı ulaşım ücretleri2 Performans nedeniyle işten çıkarılmak4 Uçuşlardan Crm örnekleri2 cell1 Koltuğu değiştirilen yolcunun tazminat kazanması1 nacelle1 Keelbeam1 gusset1 fin1 Uçakta Sigara Yaktım Göz Altına Alındım3 dünyanın en popüler müzeleri2 Tsk’dan eski pilotlara önemli çağrı1 Adaletsiz uçuş programları1 Yabancı Kabin Memuru Istihdami1 istkblist1 ön galley’e tuvaletini yapan yolcu1 turkish virtual airlines1
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

26. Dönem Tis

Evet yıl sonu itibari ile yeni toplu iş sözleşmesi zamanı geliyor. Eskiyen, yamalı bohçaya dönen ve bir çok hak kaybı yaşanan 25. Dönem tis üç yılın sonunda artık bitiyor..

Bu dönemin farklı tarafı belki 40-50 yıldır tekel olan hava-iş dışında ikinci bir sendika ile tis sözleşmelerinin başlaması. Bundan önce muhalifi olmayan sendikanın artık karşısında cılız da olsa bir ses yükseliyor.

Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de uçuculardan sendikal isteklerine yönelik anket ve öneri araştırması başladı. Geçtiğimiz üç yıl içinde teşhis ettikleri sorunları,çalışmalarıni ve getirmek istedikleri yenilikleri sunmadan,anlatmadan rahatça ortaya çıkıp “bakin sizleri de dinliyoruz” havası yaratılmaya başlandı.

Olsun siz çayınıza kaldığınız yerden devam edin..nitekim yeni dönem toplu iş sözleşmesinde değişmesini umduğum bir kaç önemli maddeyi buraya yazıyorum…

• Şu an ftl ‘e göre bir boş iki yerel geceden oluşuyor. Iki boş yapan bir uçucu dört yerel gece istirahat etmesi gerekir. Şu an uygulamada olan iki boş istirahate üçüncü yerel gece ardından uçuş operasyonuna başlatılması derhal son bulup talimatta yazıldığı gibi dördüncü yerel gecenin uçucuları verilmesi.

• Ara meydanda laf cambazlığı ile alınan “verilemez” /”başlatilamaz” kurnazlığının son bulup aynı gün sefer başlatılmaması

•ev nöbetlerinin 6 saate,alan nöbetlerinin 4 saate indirilmesi

•E/r sonrası istirahatlerinin tekrar 48 saat olarak sabitlenmesi

•Geniş gövde dış hat uçuşlarının minimum ekip ile yapılabilmesi fakat Er uçuşlarının minimum Kabin ekibi ile yapılmaması kural olarak gelmeli.

•mazeret izinlerinin koşulsuz ve şartsız i herhangi sistemsel isteğe bağlı olmadan gün içinde verilebilmesi. Ve kesinti yapılmaması. (Adi üstünde mazeret izni)

•Kabin ve kokpit ekibinin uçuşa gelmek için 90 dakika mesafede oturum zorunluluğunun kaldırılması

•Amirlerin memur olarak uçurup yapilan mobbing’e sendikal olarak dur denmesi. Aynı şekilde memurların amir olarak görevlendirilip bilmedikleri bir sorumluluğa zorlanmaması.

• Şirketin amirlik için bir kıdem veya sinyorita belirleyip bu kişileri hak ettiği tarihte amir yapması.

•Yurtiçi harcırahları 35 lira gibi komik rakamdan kurtarıp makul seviyelere çıkması

• Fsc lerin özlük haklarının net olarak belirlenmesi.Sendikal olarak arkalarında durulması.

• Şirketin yeni havalimanı için ulaşım çözümlerini belirleyip ivedilikle hayata geçirmesi.

•Sabiha gökçen base uçanlara aylık programlarında minimum 1 er seferi planlanması

•Rehber amirlere rehberlik tazminatının belirlenmesi ve geriye dönük ödeme yapılması.

•Planlama torbalarının yeniden düzenlenip belirlenecek periyodlarla değiştirilmesi böylece liman bazında adalet sağlanması

• Gittikçe kenar köşe otellere çekilen Yati Otelleri standartlarının tekrar eski standartlara cekilmesi.

•Pas uçuşların günlük ugs den sayilmasi (bu cok önemli)

Aklıma şimdilik gelenler bunlar… geldikçe editlerim..

Maaş olarak pek bir beklentimin olmadığı tistir. Hali hazırda pilolara yapılan yüzde 30 zamdan sonra (kesinlikle hak ettiklerini düşünüyorum) kabin ekibi ve diğer çalışanları memnun edecek bir zam oranı beklemiyorum. Sendikanın verdiği haklarımızın peşine düşüceğini hiç sanmıyorum. Adamlar meşgul. İnşaat için yer bakıyorlar.

UçucuSözlük

FREE
VIEW