gündem

Biolojik Saat3 O uçağın koltukları neden söküldü2 Abdülhamit Han Havalimanı4 Haftalık uçuş saati limiti3 İlk defa drone gören çoban3 Steril Kokpit5 Kokpite dövizle maaş2 Havasen maaş bildirgesi1 Thy’nın cumhuriyet gazetesi alımını durdurması1 3. Havalimanı işçilerinin eylem başlatması1 Türk hava yolları yeni üniforması3 26. Dönem Tis2 jetlag2 ekolayzır2 pilotlar arasında çıkışta bekliyorum polemiği3 kafein etkisi2 30.000 tl uçak bileti alana verilen kulaklık2 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü5 gps3 Yeni havalimanı ulaşım ücretleri2 Performans nedeniyle işten çıkarılmak4 Uçuşlardan Crm örnekleri2 Yeni havalimanının açılışının ertelenmesi1 internet3 cell1 Koltuğu değiştirilen yolcunun tazminat kazanması1 nacelle1 Keelbeam1 gusset1 fin1 Uçakta Sigara Yaktım Göz Altına Alındım3 dünyanın en popüler müzeleri2 Tsk’dan eski pilotlara önemli çağrı1 Adaletsiz uçuş programları1 Yabancı Kabin Memuru Istihdami1 istkblist1 ön galley’e tuvaletini yapan yolcu1 turkish virtual airlines1 Türk hava yolları Lego Emniyet Filmi1 interaktif sözlükler temmuz 2018 sıralaması1 Havaiş ve havasen üye sayıları1 Thy Kabin memuru alımı ilanı1 kabin mumuru adayları imza kampanyası1 Thy uçağını havalandırtmayan isveçli kız1 manuel biniş kartı1 ilker aycının cnn international’a konuk olması1 uçucusözlük mobil uygulama10 Yıl Sonuna Kadar Bin Kişiyi İşe Alacağız1 Bebeğin hayatını kurtaran kabin memuru4 İlk Türbanlı Pilot Adayi1 Thy ve doco’nun tekrar masaya oturması1 Skytrax 2018 ödülleri1 Varboyletipler hostes tiplemesi1 bedelli askerlik3 Anadolujet uçuşlarında Asscl’nin temizlik tarafından yapılması7 THY yönetimine özel kabin ekibi3 Gurbetçi yolcu5 eski thy çalışanından şok açıklamalar3 TK Roster App3 Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin yeni logosu1 boarding esnasında crewrestte namaz kılmak3 Pegasus airlines’ın duty free satışlarına başlaması1 Yolcu manifestosunu kokpite isteyen pilot1 flightsimtr.tk3 Qatar airways kabin memuru ilanı1 Ankara base yeniden mi aciliyor3 HavaSen7 kabin memuru20 göktürk2 purser uçuş öncesi briefingi1 Eskiden Purserların yaptığı DeBriefing2 28haziran20162 alan nöbetinde pubg mobile oynamak2 Bozuk yürüyen banttaki düşme tehlikesi2 İnstagram fenomeni türk kadın pilotlar5 II. Pilot adayı kriterlerinin sürekli düşmesi4 kokpit.aero3 Tatca nedir ne değildir1 Aeroflot’un Avrupanın en iyi havayolu şirketi seçilmesi1 Talpa nedir ne değildir1 THY nin DLR sınavını kaldırması2 TASSA Nedir Ne değildir2 kabin ekibi brifingi2 izmir’den dış hat uçuşları3 Atatürk havalimanından son uçuş2 AirPorthaber yorumları4 Doco geri dönüyor2 Emirates’in Turkiyede pilot araması3 16 kilo eroinle yakalanan kabin memuru2 Pilotsuz Uçak7 Thy yönetiminin işçi bayramını kutlamaması4 TK rozetinin markette satılması1 #85.yıl2 Alibaba ve THY ortaklığı1 Thy’nın skytrax ayrılma kararı4 ünlü Blogger sam chui’nin thy uçuşu1 Skytrax1 kesinti bilgisi3 Millet parkı1 100 SERVİS ELEMANI1
Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

26. Dönem Tis

Evet yıl sonu itibari ile yeni toplu iş sözleşmesi zamanı geliyor. Eskiyen, yamalı bohçaya dönen ve bir çok hak kaybı yaşanan 25. Dönem tis üç yılın sonunda artık bitiyor..

Bu dönemin farklı tarafı belki 40-50 yıldır tekel olan hava-iş dışında ikinci bir sendika ile tis sözleşmelerinin başlaması. Bundan önce muhalifi olmayan sendikanın artık karşısında cılız da olsa bir ses yükseliyor.

Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de uçuculardan sendikal isteklerine yönelik anket ve öneri araştırması başladı. Geçtiğimiz üç yıl içinde teşhis ettikleri sorunları,çalışmalarıni ve getirmek istedikleri yenilikleri sunmadan,anlatmadan rahatça ortaya çıkıp “bakin sizleri de dinliyoruz” havası yaratılmaya başlandı.

Olsun siz çayınıza kaldığınız yerden devam edin..nitekim yeni dönem toplu iş sözleşmesinde değişmesini umduğum bir kaç önemli maddeyi buraya yazıyorum…

• Şu an ftl ‘e göre bir boş iki yerel geceden oluşuyor. Iki boş yapan bir uçucu dört yerel gece istirahat etmesi gerekir. Şu an uygulamada olan iki boş istirahate üçüncü yerel gece ardından uçuş operasyonuna başlatılması derhal son bulup talimatta yazıldığı gibi dördüncü yerel gecenin uçucuları verilmesi.

• Ara meydanda laf cambazlığı ile alınan “verilemez” /”başlatilamaz” kurnazlığının son bulup aynı gün sefer başlatılmaması

•ev nöbetlerinin 6 saate,alan nöbetlerinin 4 saate indirilmesi

•E/r sonrası istirahatlerinin tekrar 48 saat olarak sabitlenmesi

•Geniş gövde dış hat uçuşlarının minimum ekip ile yapılabilmesi fakat Er uçuşlarının minimum Kabin ekibi ile yapılmaması kural olarak gelmeli.

•mazeret izinlerinin koşulsuz ve şartsız i herhangi sistemsel isteğe bağlı olmadan gün içinde verilebilmesi. Ve kesinti yapılmaması. (Adi üstünde mazeret izni)

•Kabin ve kokpit ekibinin uçuşa gelmek için 90 dakika mesafede oturum zorunluluğunun kaldırılması

•Amirlerin memur olarak uçurup yapilan mobbing’e sendikal olarak dur denmesi. Aynı şekilde memurların amir olarak görevlendirilip bilmedikleri bir sorumluluğa zorlanmaması.

• Şirketin amirlik için bir kıdem veya sinyorita belirleyip bu kişileri hak ettiği tarihte amir yapması.

•Yurtiçi harcırahları 35 lira gibi komik rakamdan kurtarıp makul seviyelere çıkması

• Fsc lerin özlük haklarının net olarak belirlenmesi.Sendikal olarak arkalarında durulması.

• Şirketin yeni havalimanı için ulaşım çözümlerini belirleyip ivedilikle hayata geçirmesi.

•Sabiha gökçen base uçanlara aylık programlarında minimum 1 er seferi planlanması

•Rehber amirlere rehberlik tazminatının belirlenmesi ve geriye dönük ödeme yapılması.

•Planlama torbalarının yeniden düzenlenip belirlenecek periyodlarla değiştirilmesi böylece liman bazında adalet sağlanması

• Gittikçe kenar köşe otellere çekilen Yati Otelleri standartlarının tekrar eski standartlara cekilmesi.

•Pas uçuşların günlük ugs den sayilmasi (bu cok önemli)

Aklıma şimdilik gelenler bunlar… geldikçe editlerim..

Maaş olarak pek bir beklentimin olmadığı tistir. Hali hazırda pilolara yapılan yüzde 30 zamdan sonra (kesinlikle hak ettiklerini düşünüyorum) kabin ekibi ve diğer çalışanları memnun edecek bir zam oranı beklemiyorum. Sendikanın verdiği haklarımızın peşine düşüceğini hiç sanmıyorum. Adamlar meşgul. İnşaat için yer bakıyorlar.

UçucuSözlük

FREE
VIEW